| nllbia99 a întrebat:

m-a rugat un prieten sa pun o întrebare pe TPU pentru a cere niște informații. El are 22 de ani și are permis de conducere de 4 ani doar categoria B. El întreabă dacă poate sa conducă un Vw Crafter de 3, 5 tone. Și mai are o întrebare, tot la aceasta mașină Volkswagen Crafter tot de 3, 5 tone( asa scrie în acte) dar e încărcată cu ceva marfă, poate sa conducă cu categoria B?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam trist ca prietenul tau are permis de 4 ani si nu stie la ce il poate folosi.

Crafter ca si masina in sine nu are 3.5 t, are vreo 2 tone si masa maxima admisa de e vreo 1.3t Deci si incarcata masina se incadreaza la categ B

| cyupaku a răspuns:

Nu

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator
Posesorul permisului de conducere valabil pentru categoria B are dreptul sa conduca si vehicule din categoria T

Poate conduce daca are 3, 5 tone, dar daca depaseste, intra la alta categorie.

Raspuns corect: DA! happy