| Andrei73802717159 a întrebat:

Salut TpU! Mai am putin termin gimnaziul nu cu note foarte mari, dar decente si pe mine ma pasioneaza masinile.M-am uitat pe internet si am vazut ca un vopsitor mecanic castiga in jur de 5000-6000 de lei, e adevarat?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Da mecanicii ajung la 4000 lei pe luna dar cu ceva vechime apoi castiga peste cu sporurile. Vopsitoru tot pe acolo se invarte. Lipsa de personal ii obliga pe zgarciti sa majoreze tariful de salarizare

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"un vopsitor mecanic castiga in jur de 5000-6000 de lei"

dacă e chiar artist, de ce nu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde unde lucreaza, ce clienti are, si ce stie sa faca.
Un mecanic incepator castiga 1500-2000 de lei pe luna. La fel si mecanicii care nu sunt foarte buni (dar nici prosti); adica aia pe care ii vezi in majoritatea service-urilor.
Majoritatea nu depasesc salariul de 3000 de lei lunar, si nu se descurca in probleme mai complexe, nu stiu nici sa faca constatari pertinente.
La vopsitori-tinichigii e cam aceeasi treaba, chiar daca esti bun. Materialele sunt mai scumpe decat manopera, muncesti de iti iese pe ochi, si iei 2000 de lei, desi clientii tai platesc zilnic cate 3000 de lei pentru lucrarile tale: peste 2000 se duc pe materiale de acolo, raman cate 300 de lei pe zi, din care firma ia 60%, tu 40%, impozitabil bineinteles.
Mecanicii care castiga peste 4000 de lei pe luna sunt cei foarte buni, in genul lui Vali de la Coasta de Est, care fac lucrari foarte complexe si foarte rar se intampla sa nu mearga perfect dupa interventiile lor (dar costa foarte mult pentru client, ca nu lucreaza decat cu piese cu reputatie buna).
https://youtu.be/wz-mDh9vz_s?t=472

| ArmyCaptain28 a răspuns:

N-as prea crede, bine. depinde si de domeniul in care lucreaza si alte lucruri, dar putin probabil. Acea suma de bani abia o castiga un IT-ist - persoana care a muncit foarte mult pentru a obtine un astfel de loc de munca. Nu se castiga 5000 - 6000 de lei cu astfel de meserii atat de usor in Romania. Daca tot esti pasionat de masini, mergi totusi pe o ramura de profesionala precum mecanica auto. Este un lucru mare sa inveti despre domeniul care te atrage si-l studiezi de placere.