| andreieftenie42 a întrebat:

Daca 90% din tara castiga sub 5000lei, iar din aia 10% sunt ingeri, programatori, politiceni, ce sanse are un om de rand sa ajunga la peste 5000lei? exact doar 10%, deci nu foarte mari, deci de ce isi pun tinerii si multi altii sperante ca vor castiga nu stiu ce sume de bani? si oricum si din aia 10% mai sunt cu 5000, cu 6000.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde ai scos cifrele alea? din fundulet?

"Unu din şase angajaţi din România – adică 17% din totalul celor 5, 5 milioane de salariaţi care plătesc taxe şi contribuţii la stat – are un salariu net mai mare de 1.000 de euro pe lună."

In primul rand sunt 17% din salariati care castiga legal si in acte peste 5000 lei.

Apoi in Romania sunt peste 1 milion de SRL uri si inca 500.000 pfa uri. Mai mult ca sigur din astia 50% au venituri peste 5000 lei, mai ales ca majoritatea celor din IT functioneaza ca PFA uri si au venituri foarte mari.

Posibilitatile exista si sunt usor de atins, vointa trebuie

| andreieftenie42 explică (pentru suntserios):

Scuza-mi procentajul, nu stiu exact oricum nu sunt asa multi care iau peste 5000lei in tarisoara noastra, atat timp cat e sub 20% ce conteazxa? oricum nu sunt multi.Dar scuza-mi greseala, cand vorbesc fara sa cunosc, imi asum, am uitat sa precizez ca nu stiu exact dar oricum e mic procentul.

55 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma refer evident la facultatile bune, ca la alea unde se intra doar cu diploma de BAC fara facultate, nu le ia nimeni in seama, fiind considerate gunoaie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu are. De ce? Fiindcă speranța moare ultima.

| mihai69 a răspuns:

Și la admiterea la unele facultăți e concurență de 10 pe loc sau mai mult.
De cine crezi că depinde să fii admis?
[Ca o paranteză - dintre ăia 10 înscriși pe un loc, uneori nici macar 5 nu obțin măcar nota minimă de admitere; așadar, ideea e să fii tu pregătit să te lupți, nu să pleci de la premiza ca nu ai șanse orice ai face. Aia e atitudine de looser!]
Învață și pregătește-te pentru o meserie căutată și vei izbuti.
Sau antrenează-te să devii inventator, ori sportiv de top. Știu, asta e mai complicat, dar nu am de unde să știu ce capacități intelectuale sau fizice ai tu.

| andreieftenie42 explică (pentru mihai69):

Omule,eu nu am pus intrebarea ca vreau sa iau peste 5000lei, eu am pus-o ca sa inteleg cum gandeste un om care culmea nu gandeste si nu realizeaza ca nu sunt sanse asa mari sa iei peste 5000 lei in tara noastra, nu-mi pasa sa iau suma aia, s-a inteles gresit intrebarea mea, deci Scopul intrebarii nu e cum sa castig eu peste 5000lei!

| haileewatson a răspuns:

De unde ai scos tu ca doar 10% din tara castiga peste 5000 de lei? De exemplu eu nu sunt nici programator, nici politician, si castig peste 5000, si la fel si prietenii mei.

| andreieftenie42 explică (pentru haileewatson):

Whatever 10-15-17-20% ideea e ca sunt putini care iau sumele astea nu e ca si cum 90% iau peste 5000 lei, ideea nu e sa zic eu procentul exact, ideea e ca oricum e mic procentul.

| nukeyly a răspuns:

Toti aia ce lucra pe nimic 8 12 ore ar trebui sa se trezeasca si sa faca ceva pentru ei. Daca maine brusc pleaca toti de la job si fabricile raman fara personal ori ii aduc inapoi ori isi inchid afacerea.

Tine-i saraci, tine-i cu datorii la banci 30 ani, asta e un sistem bolnav.

Daca nu dai din aripi nu se intampla nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| andreieftenie42 explică (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Pai care vor bani multi si nu vor sa faca nimic da,bine ca nu am nu am vrea toti sa avem cat mai usor, dar nu vorbi la adresa mea cand eu ma multumesc cu putin, sau mai bine zis am alte planuri atat pe planul sa fiu multumit cu mine, cat si ca am activitati care nu neceista bani foarte placute, deci nu ma poti acuza pe mine care eu nu masor neaparat bogatia in lovele, dar nu zic ca si banii sunt buni, dar cum vreau eu 3000-4000lei nu e bogatie si e foarte usor sa castigi 3000lei.

| andreieftenie42 explică (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Feicare e liber sa viseze si sa faca ce vrea, uit poftim eu visez la o gagica acum nu am voie? acolo mai depinde sa "ies din zona de confort"prietene la femeie depinde cel mai mult stima de sine si sa arati bine la corp fizic, nu am ce face la niciuna din ele, stima de sine daca o ai scazuta de la 7 ani nu se mai vindeca, sau ma rog poate dupa 40 ani, iar daca esti urat la fata iar n-ai ce face.

Răspuns utilizator avertizat
| andreieftenie42 explică (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Daca ai probleme cu stima de sine de la 7 ani nu se mai vindeca, poate, eventual dupa zeci de ani daca te apuci dupa 20, nu mai visa la chestii, ca e inclusa in personalitatea ta si adanc inradacinata daca o ai de mic copil scazuta si nu ai ce sa-i mai faci, eu am incercat tehnici si nu a mers ca am ajuns prea tarziu, mi-a zis si o psiholoaga ca e tarziu dupa 20 ani sa mai repari daca tu de la 7 ani esti asa. Cine stie mai bine tu sau psiholoaga? si oricum bullyngul nu e trauma grava, sunt oameni cu traume grave nu a ta.

| andreieftenie42 explică (pentru nukeyly):

E un sistem bolnav-BUG Mafia!

| andreieftenie42 explică (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Te poemni ca le tine si traumele depind tot de tine, sunt unii cu traume grave care nu isi mai revin vreodata, din pacate.

| andreieftenie42 explică (pentru nukeyly):

Pentru cine vrea salarii extraordinare de mari, eu unul ma multumesc cu bani mai putini ca am si alte planuri, cum ar fi sa mearga "interiorul"foarte bine.

| Scorillo a răspuns:

Dupa parerea mea, poti face usor 1000 Eu/luna. Conteaza pregatirea, studiile sau cat esti dispus sa pui osul la treaba.
Daca doresti "calificare" de contabil, manager, jurist,... slabe sanse (e plina lumea de ei). Alege sa faci studii/perfectionari intr-o profesie vandabila pe piata muncii. Gandeste-te ca in UK un sofer de tir castica 4000+ lire, un sudor in Belgia sau Olanda 4500 eu. In IT daca esti bun, in afara poti castiga dublu (lucrezi de acasa). Daca vrei sa castigi, treuie sa si renunti la ceva. Doar trebuie sa evalezi din punctul tau de vedere ce e mai tine. Posiilitati sunt. Mai putine aici, mai multe dincolo.

Răspuns utilizator avertizat
| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Oamenii de rand si fara scoala multa, cei care lucreaza in constructii, au peste 6000 de lei.
Paradoxal, unii care lucreaza prin birouri au sub 5000 lei.

| andreieftenie42 explică (pentru MiraMiraMira987654321):

Cati iau suma aia de bani in Romania? in constructii cati iau 6000 lei? nu mai visati frate la sume extraordinare fara scoala, din 10 ia unu 6000 lei si ala lucreaza zi lumina si la 40 ani se trezeste cu probleme de sanatate, ca sa ajungi la bani frumosi in Romania, te faci medic, programator, astia iau 9/10 bani frumos nu 1/10, daca stii matematica.

| IComeNuts a răspuns:

Ingerii astia... mai spuneti rugaciuni si voi