| Firte_Alex_1986 a întrebat:

Mi-am cumparat din Germania un Passat B6 BMR, 2007, 170cp, 196000km.masina este super dar am o problema la pornire in special dupa ce masina sta peste 5-6 ore nepornita, ea porneste foarte greu, la 3-4 sec de dat la automat iar apoi motorul se opreste si are un mers gen in '3 pistoane'. La a 2a, a 3 a cheie porneste si merge perfect.P.s. la ultima pornire am pus contactul de 2x iar apoi a pornit mult mai repede.Amverificat injectoarele lucreaza la presiune ok. Pompa tandem pare noua. Ce ar putea fi? Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| sir sanjei a răspuns:

O interventie in care a fost ciupit un oring, nu au schimbat o garnitura deformata, nu au strans bine toate conductele etc.
Ideal este sa se verifice toate conexiunile pe alimentarea cu motorina!

3 răspunsuri:
| sir sanjei a răspuns:

Pierde presiunea de motorina cand sta mai mult.
Sau cel putin asa pare din ce descrii tu!

| Firte_Alex_1986 explică (pentru sir sanjei):

Ok, la asta m-am gandit si eu...Care ar putea fi cauza?

| relian a răspuns (pentru Firte_Alex_1986):

Daca e pe benzina poate fi pompa de alimentare, regulatoru de presiune, pompa de presiune, sau din cheie. Daca e pe motorina nu stiu cine tine presiunea acolo sau banui ca tot or fi ceva pompe de presiune, regulatoare etc.Din cheie zic desi se intampla rar sa se cam duca cipu ala.Stiu ca pare ciudat sau aiurea dar am vazut si asa ceva. Pornea mai greu pana cand na mai pornit deloc si era cipu din cheie.Dar cum zic se intampla rar, cel putin asa banui.Chesia este probabil de comunicare intre cip, lock si calc masinii. Daca verifici tot traseul motorinei si totu e bun, poti verifica si bujiile, cateodata poate fi una defectuoasa si sa faca figuri cum spui.Bine nu stiu daca se numesc bujii dar noi le zicem asa bujii cai mai usor.Alea glow plug cum le zice in engleza.

| sir sanjei a răspuns (pentru Firte_Alex_1986):

O interventie in care a fost ciupit un oring, nu au schimbat o garnitura deformata, nu au strans bine toate conductele etc.
Ideal este sa se verifice toate conexiunile pe alimentarea cu motorina!