| TraficantDePufuletzi a întrebat:

Mi-am cumparat un atv de 125cc, bateria era arsa de cand l-am luat dar pornea atv-ul impins, m-am dat 2 zile tot asa pana am ramas fara benzina, dupa aia am facut plinul si nu a mai pornit de atunci, l-am tras si cu masina dar doar se aprindea motoru dar nu mergea. Am scos bujia, am curatat-o de 2 sau 3 ori, un prieten mi-a spus ca este inecat. Ce sa fac cu el ca sa mearga? Inafara sa ma duc la un mecanic. DAU FUNDA!

9 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Scoate bujia si pune-i putina benzina cu seringa, pune bujia si vezi daca porneste.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Traficantule, schimba-i bateriaa, cumpara-i baterie noua, reductorul de curent si centralina.bateria nu era arsa probabil veche, descarcata si in scurt, ea tia- ars reductorul de curent(sau releu incarcare) si cu siguranta ti-a ars si CDI-ul, centralina. Mai am indoieli in ce priveste si statorul. Da, poti sa-l tragi si cu tancul tot nu-ti porneste! Pana nu-i schimbi tot ce ti-am scris eu nu-l pornesti. Shimba asadar bateria, releul de incarcare si centralina, mai cumpara-i si o bujie noua. Daca nici asa nu porneste, cumpara-i si statorul! Tot necazul a plecat de la o baterie veche in scurt.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Astea-s piesele :

www.bashanmotor.ro/piese-cross/stator-cross-china/releu-incarcare-atv
tmmp.ro/produs/piese-scutere/baterii-20/baterie-moto-scuter-atv-8a-8ah-12v-cu-gel-fara-intretinere

www.shr-motors.ro/piese_scutere/cdi

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Uite cumperi tot de aici, stiu ei de ce le vand pe toate asa, ca toate se duc dracului din cauza bateriei alta sansa nu ai sa-.l pornesti, salut!

| calinom a răspuns:

Ccxczx

| cosminscuter a răspuns:

In primul rand va salut! As avea si eu o problema cu un keeway matrix 50 din 2007. nu-mi da scanteie la bujie si ma gandeam ca ar fi CDI-ul sau bobina, de vina! acum problema e ca CDI-ul are alte culori si firele de la scuter altele si nu stiu care cum vin legate! daca ma puteti ajuta.va multumesc