| anonim_4396 a întrebat:

Revin cu o intrebare legata de asigurarea anuala pe care o platesc la masina mea, o Skoda Fabia 2 Break din 2007 cu motor de 1.4 diesel in 3 timpi.Eu respectiva asigurare o platesc cu 500 de lei anual, ceea ce mi se pare enorm de vreme ce la masini cu o capacitate mai mare decat a mea asigurarea nu depaseste 400.Mentionez si ca masina este trecuta pe numele unei persoane in varsta deci varianta cu varsta "frageda" a proprietarului pica.Care sa fie cauza? Nici la asigurari nu m-au laurit, ei cica nu cunosc motivul din spatele pretului exagerat.Nu-s unic proprietar, masina provine din Belgia.

3 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Nu poate fi in 3 timpi, eventual 3 pistoane.Este un pret decent.Depinde si de cat timp esti asigurat.Bonus malus tine cont si de asta.Anul viitor o sa platesti mai putin.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Panamax):

Un motor in 3 timpi inseamna ca are 3 pistoane.M-am gandit si eu ca este logic pentru toata lumea.Nu este deloc un pret decent, nu cred ca ai habar ca pretul pentru masina asta ar trebui sa fie intre 260 si 300 de lei pe an.Anul asta am platit mai mult decat anul trecut deci fals si aici.

| Panamax a răspuns (pentru siriusblack98):

Motoarele in patru timpi pot sa aiba un piston sau mai multe.
Daca are 8 sau 3 pistoane tot in patru timpi este.
Probabil ai facut accident intre timp sau anul trecut ai platit doar pe 6 luni.Se mai intampla.