| robby007 a întrebat:

Sunt robert am 12 ai si as vrea sa imi iau o motocicleta. De care sa iau? 49cc sau 125? adica trebuie carnet? ca am gasit o motocicleta care mi-o doresc (motocross 49cc) dar nu stiu. parca e mai mica are ceva daca iau una de 125? va rog dati raspunsuri.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa mai astepti pana faci 16 ani, bineinteles daca vrei sa o conduci pe drumurile publice. Numai bine!

| robby007 explică (pentru Ioandelasal):

Salut! am gasit e motoreta de 10 11 12 ani care nu necesita permis. ce zici de linkul' asta? http://www.aaz.ro/detalii/143396/bona--copii-1-7-ani- e buna sa o cumpar?

| Ioandelasal a răspuns (pentru robby007):

Vorbeste prostii, nu exista motociclete pentru copii cu care sa poata circula legal pe drumurile publice pana la varsta de 16 ani. Nici cu bicicleta nu ai voie pe drum public pana la 14 ani. Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002(Codul rutier), motocicleta respectiva se incadreaza la categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) si pentru a o conduce legal pe drum public trebuie sa ai 16 ani si certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera.

| Laura a răspuns:

Parcă și la 125 e mică... eu îți recomand peste 600cc. Dar să conduci mai ales pe drumurile publice. Și fără echipament, ca să fii cool. Dă-i încolo pe restul din trafic care se uită cruciș cum un plod tâmpit de abia ieșit din școala primară intră în ei, oamenii e răi.

| KaPy2 a răspuns:

De 125 e prea mare pentru tinewinking aia de 49cc e numai buna dar sa nu mergi cu ea pe drumuri publice

| robby007 explică (pentru KaPy2):

Salut! am gasit o motoreta de copii de 10 11 12 ani si scrie ca e fara permis. ce zici de linkul asta? http://www.aaz.ro/detalii/143396/bona--copii-1-7-ani- e buna sa o cumpar?

| KaPy2 a răspuns (pentru robby007):

Ma cu astea mergi unde vrei tu numa pe drumuri publice sa nu umbli, asteapta sa cresti si tu mai amre si iei ce vrei tuwinking

| robby007 explică:

Cat e amenda daca ma prinde politia pe drumurile publice?

| robby007 explică:

Aici scrie ca e fara permis si e pentru copii de la 10 11 12 ani... http://www.aaz.ro/detalii/143396/bona--copii-1-7-ani- e buna? sa o cumpar?

| robby007 explică:

Deci pot sa imi aiu da sa nu merg cu ea pe strada, adica pe acolo unde circula masinile? merg numai pe trotuar nu?