| Cristinel_Cristi_1997 a întrebat:

Salut TPU!

Știți cumva cât timp este valabil un dosar la școala de șoferi dacă nu s-au făcut orele de conducere încă? Au fost făcute orele de legislație, dar din cauza unor probleme nu s-au mai putut face și cele de conducere și au trecut câteva luni bune de atunci. Mulțumesc!

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Întrebarea ta ne derutează.
Când te înscrii la o școală de șoferi nu se depune vreun dosar.
Ci dosar se depune la poliție doar când vrei să dai examenul auto.
Tu trebuie să iei legătura cu respectiva școală de șoferi: ori nu mai continui studiile la ei și îți vei lua poate doar o mică parte din banii care i-ai dat, ori începi să îți continui studiile cu ei. Dar totul depinde de politica firmei, unde este posibil ca să fi pierdut banii achitați.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristinel_Cristi_1997 explică (pentru anonimg):

Da ai dreptate, m-am exprimat eu greșit. Era vorba de dosarul pe care ți-l face in momentul înscrierii cu fișa de înscriere, fișa medicală, psihologic etc. Eu m-am înscris în urmă cu 8-9 luni, am plătit, am făcut orele de legislație și din cauza unor probleme a trebuit să plec în străinătate necrezand că o să stau pe o perioadă așa lungă. In iunie vin acasă și mă gândeam să continui școala de șoferi, dar nu știu dacă mai am acel dosar acolo și cum spuneai tu poate că am pierdut și banii pentru școală.

| Cristinel_Cristi_1997 explică (pentru Harfagre):

Cum am spus și mai sus, eu m-am înscris la școala cu 8-9 luni in urmă, am plătit tot, am făcut și orele de legislație dar din cauza unor probleme a trebuit să plec în străinătate unde am stat destul de mult chiar dacă nu mă așteptam la asta. Acum o să mă întorc în țară la începutul lunii iunie și aș vrea să continui școala de șoferi. Știu că după terminarea școlii, dosarul este valabil 12 luni, dar dacă eu nu am terminat școala nu se mai aplică acele 12 luni de valabilitate, dar nu știu dacă școala are sau nu un termen propriu în care poți face cursurile.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristinel_Cristi_1997 explică (pentru Harfagre):

Deci mă pot duce la școala de șoferi fără probleme

Răspuns utilizator avertizat
| Cristinel_Cristi_1997 explică (pentru Harfagre):

Eu mă mulțumesc cu terminarea orelor de conducere și finalizarea dosarului pentru examen. Nu sunt eu ăla rău ca să-i ameninț, dacă se rezolvă cu vorbă bună atunci nu-i nicio problemă?

Răspuns utilizator avertizat
| Cristinel_Cristi_1997 explică (pentru Harfagre):

Atata timp cat nu exista o politica a scolii in ce priveste termenul in care sa fii obligat sa faci cursurile eu zic ca ar trebui sa fie totul in regula. Eu o sa fac o vizita pe la ei si o sa le explic situatia si cred ca o sa existe intelegere si din partea lor. Daca nu, o sa trebuiasca sa "schimbam foaia" cum s-ar spune, dar sper sa nu fie nevoie de asta.