| Niculae_George_1998 a întrebat:

Tocmai ce am cumparat 4 boxe noi Sony xplod 2 cu putere nominala 40 w si maxima 260 w si 2 cu 40 w nominala si 200 maxima care au fost montate pe masina înpreuna cu un cd player Sony 4x45 w.
Pe masina nu am amplificator sau subwoofer am doar cele 4 boxe si atat, cand le-am montat ma asteptam ca sunetul sa fie clar si cu bass puternic ( ele fiind noi) însa cu maresc volumul peste 25 se aude "gâjâit".Va rog sa ma ajutati si pe mine.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Amplificatorul meu, Magnat A4000, poate face ce vrei tu.
Cauta unul pe OLX, erau vreo 2 de vanzare.
Poti pune chiar si cele 4 boxe + un subwoofer, daca legi boxele cate doua in paralel, si alegi un subwoofer nu foarte puternic.
Statia e foarte ok, dar daca ii pui sarcina prea mare (de exemplu doua subwoofere de 300W, respectiv 400W, cum am incercat eu), merge putin si intra in protectie.
Eu am folosit-o cu un subwoofer Magnat T30 si doua difuzoare de 90W (totul la 4 ohmi), si nu a intrat absolut niciodata in protectie in configuratia asta, si nu baga distorsiuni deloc.
Recomand sa mergi pe Magnat sau JBL, sunt ieftine si foarte ok. Fereste-te de Blaupunkt, SAL, Pioneer si Alpine, la buget redus, ca sunt pocnitori.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu as fi preferat player Kenwood/LG/Pioneer, si boxe Magnat/JBL.
Asigura-te ca nu ai contacte oxidate, si modifica putin setarile, sa nu fie bass-ul dat pe maxim. Activeaza functia "LOUD", daca ai.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si inca ceva esential: daca ai luat difuzoarele de pe un A4, si te astepti sa sune la fel pe Logan sau Golf 3... Sunt doar vise. Unele masini au portierele antifonate foarte bine, iar locasul difuzorului este gandit ca o incinta acustica. Altele au pus si simplu o gaura de prins difuzorul, si se aud doar pe inalte si medii. Ba chiar mai mult, daca pui un difuzor puternic care reda frecvente joase (bass), intr-o portiera neizolata fonic, vei obtine o zdranganeala de carucior cu butelie.
Pentru a izola fonic portiera, ai nevoie de folie speciala, cu smoala si aluminiu, care e destul de scumpa. Se mai gasesc si variante mai ieftine, dar nu le recomand in portiera, pentru ca retin apa, si va rugini tabla imediat.

| Niculae_George_1998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Usile masini au fost antifonate cu vopsea cauciucata Insa eu cred ca montarea a fost una incorecta.

| OldSoul a răspuns:

Ce pretentii ai de la 4 boxe si alea amarate?
Alea sunt doar pentru medii, de unde sa vrei bass puternic? Plus ca la 20w rms sau cat or avea, si cat o mai scoate playerul e normal sa apara distorsiuni dupa o anume treapta.
Vrei performante si claritate trebuie sa investesti, subwoofer, filtre, tweetere, difuzoare de medie bune, amplificatoare, cabluri bune condensatori.
Daca vrei bass ai nevoie cel putin de un subwoofer.
Boxele cat or fi ele de bune tot nu vor produce bass puternic dintr-un simplu player fara un amplificator.

| Niculae_George_1998 explică (pentru OldSoul):

Asta stiu si eu, insa ma asteptam ca atunci cand dau sunetul mai tare chiar daca nu se aude cu bass macar sa se auda clar. Oricum multumesc pentru raspuns

| Niculae_George_1998 explică (pentru OldSoul):

Dac montez un amplificator si un subwoofer cele 4 boxe o sa se auda mai bine? Nu vreau mari performante si nici o statie puternica insa ce amplificator s-ar potrivi pe boxele mele de 40 w nominala 260 w maxima si 4 Ω?

| OldSoul a răspuns (pentru Niculae_George_1998):

Deci vrei sa montezi amplificator si subwoofer, sau amplificator doar pentru boxe? Sau vrei sa le treci pe toate prin amplificator?
Eu spun ca daca ai monta un amplificator si un subwoofer si sa optimizezi reglajele din player pentru boxe, ar putea iesi un sunet mai clar, dar trebuie testat, posibil sa fie distorsiuni si de la player.

| Niculae_George_1998 explică (pentru OldSoul):

Vreau sa montez un amplificator si un subwoofer, insa banuiesc ca montand un amplificator pe cd player el va amplifica nu numai subwooferul ci si boxele, insa ce amplificator se potriveste in situatia mea din cate stiu nu poti monta un sistem audio la intamplare.Mai pe scurt da vreau sa le trec pe toate prin amplificator.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Niculae_George_1998):

Amplificatorul meu, Magnat A4000, poate face ce vrei tu.
Cauta unul pe OLX, erau vreo 2 de vanzare.
Poti pune chiar si cele 4 boxe + un subwoofer, daca legi boxele cate doua in paralel, si alegi un subwoofer nu foarte puternic.
Statia e foarte ok, dar daca ii pui sarcina prea mare (de exemplu doua subwoofere de 300W, respectiv 400W, cum am incercat eu), merge putin si intra in protectie.
Eu am folosit-o cu un subwoofer Magnat T30 si doua difuzoare de 90W (totul la 4 ohmi), si nu a intrat absolut niciodata in protectie in configuratia asta, si nu baga distorsiuni deloc.
Recomand sa mergi pe Magnat sau JBL, sunt ieftine si foarte ok. Fereste-te de Blaupunkt, SAL, Pioneer si Alpine, la buget redus, ca sunt pocnitori.