| Zuzumilk26 a întrebat:

Unde pot face carnetul de șoferi la 16 ani in Jud. Sibiu?

Răspuns Câştigător
| SoulReaver a răspuns:

La o scoala de soferi care are masina de b1. Nu toate au. Daca esti din Sibiu ai sanse mari sa fie. Eu sunt din Medias si nu am cunostiinta sa fie aici masini.

| Zuzumilk26 explică (pentru SoulReaver):

Si eu sunt din Mediaș.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani nu poti sofa decat ATV-uri si mini-motociclete de 125cc)
Pentru masini adevarate, ai nevoie de permis de sofat categoria B, care se obtine numai dupa implinirea varstei de 18 ani.

| danutzu96 a răspuns (pentru Violleta2022):

Subcategria B1 se obtine la 16 ani, categoria B se obtine la 18.
La obtineprea categoriei B iti adauga automat si B1 si AM.

| SoulReaver a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu stiu de ce raspunzi la intrebari la care habar nu ai. La 16 ani poti face permis categoria B1. Sunt masini mici cu motoare mici si cutie automata. Sunt limitate la viteza nu prea are rost sa iesi oras cu ele. Daca nu stii nu raspunde doar sa faci puncte.

| Simpatic a răspuns (pentru SoulReaver):

Care o fi fost scopul inventarii acestor masini cu motor de drujba? daca o depasire nu poti face, o panta nu poti urca etc bai parlamentarii nostri sunt chiar niste CRETINI, de cand lumea se lua permisul in Romania la 18 ani, dar a aparut un cretin cu o lege ca sa fie el mai special, cretinul.

| Alexandru250201 a răspuns (pentru Simpatic):

Esti ratat, legea asta e facuta pentru acei copii care nu vor sa mai stea dupa mami si tati sa i duca undeva la fel ca in tarile civilizate, da tu nu prea esti civilizat vad, ai trait in vremea comunismului?

| Simpatic a răspuns (pentru Alexandru250201):

Cine esti tu sa ma jinesti mai putoiule, daca iti dau o palma platesc amenda judiciara, voua vi s-a urcat la cap libertatea asta prost inteleasa. NU e vorba dupa cine stau niste putoi care trebuie sa mearga la club sau scoala cu mijloacele de transport in comun, in tarile civilizate alea mari studentii nu putoii ca tine merg la facultate cu bicicletele nu cu masinile. Eu am masina dinainte sa te nasti, n-ai mirosit in viata ta masinile noi iar eu multumesc lui Dumnezeu am avut mai multe. atentie la limbaj ca sa nu ne suparam mai asta!

| goguPatent a răspuns (pentru Simpatic):

Or fi parlamentarii cretini, doar ca B1 e o categorie care exista in toata UE si legislatia noastra este armonizata cu cea a uniunii.

| Simpatic a răspuns (pentru goguPatent):

Ok, inteleg dar cine este aceasta uniune si cu ce este ea atat de benefica omenirii? ca se pot exporta prostituate si mamici bune de sters mosii la fund pe acolo? ca se aduce valuta in tara? care este hramul si intelepciunea uniunii ca daca asta da o lege este o lege benefica? de maine poate UE va da o lege cum toti pietonii sa circulam nu pe trotuar ci pe sosea, este asta ceva bun? sau de maine sa se poarte chilotii pe deasupra pantalonilor precum Superman, este asta o lege benefica? putem privi tot ce vine de la Uniune ca fiind lucruri bune si folositoare?
Mai bine ganditi-va prin ce directive ne-au luat porcii si i-au sacrificat ca acum sa luam de la ei carne de porc si cate si mai cate chestii face uniunea.
Ala de mai sus zice ca-s comunist, nu prietene eu ma duceam in strainatate si cu pasaportul nu doar cu buletinul, ca vreau sa ma duc in continuare ca si turist, nu ca si sclav.

| goguPatent a răspuns (pentru Simpatic):

Aaa, am inteles. Esti din ala oentru care UE si americanii sunt dușmani. Gigel din ala care prefera saracia si mizeria decat ajutorul.
Romania era undeva la nivelul republicii Moldova acum daca nu eram in UE.

| Simpatic a răspuns (pentru goguPatent):

Nu,sunt un ala care traieste bine si prin mijloace proprii din tara asta fara sa se vanda si fara sa se injoseasca, si sunt destui care sunt mult mai sus ca mine sa luam cazul programatorilor din Cluj sau Bucuresti (doar exemple) care au salarii ca voi altii care va duceti la muls oi prin tari straine nu luati nici jumatate.
Nu-s impotriva dezvoltarii bro, vad doar ce se intampla in tara asta si inteleg cum este sa devii vasal al Uniune si nu aliat asa cum s-ar credewinking

| danutzu96 a răspuns:

LA 16 ani poti lua doar A1 (motocicleta 125 cc) si B1 (ceva masinuta speciala ) Trebuie sa cauti o scoala cant mai aproape de tine care sa faca pentru B1 (sunt cam rare, foarte rare). Sfatul meu este sa astepti pana la 18 si dai de B direct.