| dannyl a întrebat:

Va expun o situatie din trafic si as fi curios sa aflu cine considerati voi ca este vinovat.
Masina numarul 1 se afla pe o straduta cu sens unic si urmeaza sa iasa intr-un bulevard cu cate 2 benzi pe sens plus linii de tramvai intre cele 2 sensuri. La capatul stradutei exista 2 semne: cedeaza trecerea si obligatoriu dreapta. In fata sa se afla alta masina (numarul 2) care sta pe loc, asteptand sa faca stanga (ceea ce e interzis). In acest timp, masina nr. 1 se strecoara pe langa masina nr. 2 si iese facand dreapta pe banda 1, profitand ca aceasta banda era practic blocata de masina 2. Imediat ce masina 1 apuca sa se incadreze pe prima banda, apare de pe banda 2 masina nr. 3 care tocmai incerca sa schimbe banda, intrand pe banda nr. 1, dar este surprinsa si sterge masina nr. 1, provocandu-se un mic accident. Cine este vinovat dpdv legal?

Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Masina nr 1.
1). Trebuia sa astepte.
2). Nu s-a asigurat, ce conteaza ca B1 este semiblocat de masina nr2, trebuie sa te asiguri ca de pe B2 nu incearca sa se bage altul pe B1.
3). Trebuie sa te faci vazut dinainte si sa iti arati intentia cand intrii pe strada.
4) Ce conteaza ca nr2 facea stanga pe interzis, nr1 trebuia sa astepte.

| Roxin a răspuns (pentru GdX):

De acord cu tine, mai ales ca venea de pe o strada cu sens unic. Strecuratul ala nu avea ce sa caute acolo. Soferi, domnule, soferi...

| dannyl explică (pentru GdX):

Ok, dar din punct de vedere strict legal, adica al codului rutier, in ce a constat greseala?

| GdX a răspuns (pentru dannyl):

Ti le-am enumerat. Toate 4. Dar daca vrei strict, CEDEAZA TRECEREA.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat era semn de cedeaza trecerea nu conteaza de unde venea masina 3 masina 1 trebuia sa se asigure

| ALGator a răspuns:

Masina nr 3 avea si ea o obligatie ca la schimbarea benzii, neavind vizibilitate din cauza masinii 2, sa se asigure. In loc de masina 1 acolo putea sa se afle o masina stationind sau alt obstacol. Nu virezi dreapta pana nu vezi in ce te repezi.
Masina 1 a reactionat grabit, desi relativ logic. Dar a omis un risc, acela ca se poate conduce agresiv in strada principala.
Avem de cumpanit si legile dar si cu conducerea preventiva. Peste acestea se adauga situatii surpriza inevitabile sau combinatii putin probabile (ca si asta) care pot fi mai greu evitate.

| ALGator a răspuns:

Putem sa traducem situatia si intr-una asemanatoare dar care pune in lumina reactia masinii 3.

Strada cu banda dubla. Pe prima banda merge un camion ("masina 2") care acopera vizibilitatea unei masini ("masina 1") care merge tot pe prima banda in fata lui.
Acum, citez exact textul din intrebare:
"apare de pe banda 2 masina nr. 3 care tocmai incerca sa schimbe banda, intrand pe banda nr. 1, dar este surprinsa si sterge masina nr. 1, provocandu-se un mic accident."

Deosebirea fata de exemplul initial este ca toate masinile merg pe aceeasi strada in acelasi sens. In rest lucrurile sunt asemanatoare.
Masina 3 da dovada, dupa parerea mea, de conducere imprudenta, neasigurindu-se la trecerea de pe banda 2 pe 1 dupa depasirea unei masini care acopera vizibilitatea. Din punctul de vedere al conducerii preventive as indrazni sa spun ca a gresit cel mai mult.

| dannyl explică (pentru ALGator):

Dar legal esti de acord ca soferul masinii 1 ar fi fost considerat vinovat?

| ALGator a răspuns (pentru dannyl):

De acord.