| Becy a întrebat:

Salut, vreau sa iau un e60 cu motor de 3.0d din 2005 si am vazut ca scoate fum negru proprietarul spune ca din cauza ca are teava goala cap coada si clapetele anulate. ://///

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

În cel mai bun caz, are un soft foarte prost făcut.
Dar cel mai probabil are probleme la turbină, galerie sau injectoare.
In orice caz, aia nu e mașină de cumpărat, ramai fără certificat foarte repede, iar șansele de a-l redobândi sunt foarte mici/e scump să repari tot.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ca are teava goala cap coada si"

aia nu trece de RAR, in veci

| Sistemulxxl a răspuns (pentru sierra1):

Adica manca ulei.

| relian a răspuns:

Daca are teava cap coada goala ce, trebuie sa scoata fum? Fumul la orice masina, ca are teava goala, ca are teava plina, este un semn ca ar avea probleme.

Cind o masina scoate fum, are diferite culori, fctie de problema.Iti enumar culorile ce le poate avea fumurile si cauze :

1-Fum Alb-Gri- problema cu garnitura de chiulasa, apa intra in cilindri unde arde impreuna cu amestecul

2-Fum Albastru- Gri - consuma ulei, arde ulei in cilindri.Scapa pe la segmenti, sau pe la garniturile de la valve.

3- Fum Negru- Amestec prea bogat in combuastibil, prea multa benzina sau motorina in amestec cu aerul, combustibilul nu arde in totalitate.Ori intra prea putin aer, ori se baga prea mult combustibil.

Acu trebuie sa stii sigur ce culoarea are acel fum de care tu spui.

Răspuns utilizator avertizat