| harim112 a întrebat:

Creau sa imi cumpar o masina dar nu ma pot hotara dintre un Audi a 4 din 2005 si un BMW 320d din 2004. In mod normal care masina este mai buna? Un Audi sau un BMW? Vreau sa raspunda oameni care au experienta. Multumesc happy

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Masiniile vechi pot sa fie bune sau rele in functie de ingrijirile facute. Multi fac import de masini straine pentru ca sant mai fiabile cu mecanica

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

BMW e o masina premium, Audi e un Volkswagen.
Mercedes e mai bun.

| relian a răspuns:

Intre masinile alea ce arati tu bmw e mai buna ca masina zic, nu stiu cum o sa fie ce o sa cumperi tu. Dara depinde si ce vrei tu de la o masina.Mie de ex nu-mi place absolut deloc directia de la bmw o urasc, merge greu de tot.La audi misti volanu cun deget, eu de fapt conduc masina cun deget numai, asta ca am avut audi iar acum am un bmw si imi vine sa-l dau de pamint laughing desi am directie electrica tot greu merge.
Cum am spus depinde ce vrei si depinde ce motoare au masinile ce vrei tu sa le cumperi.La motoare mici si anii aia bmw ar fi poate mai bun.La confort audi bate bmw de la f mare departare laughing bmw is mai sport mai rigide, volanu se misca greu, totu este mai greu cu bmw decat cu audi, inclusiv suspensia e mai rigida, zgomotu facut de motor este mai mare la bmw, puterea motorului este mai mica la bmw decat la audi la aceiaisi caapcitate cilindrica.Sincer nu stiu nici eu de ce am zis ca bmw ar fi mai bun laughing poate ca e mai finut in sensul ca la exterior are totu mai din piese mai mici nu asa mari, si bumperu sau aripi si etc mie mi se pare bmw mai finut ca audi.BMW are programu adica softu mai bun ca audi. Dara ca putere si sillentioasa audi e mai bun si ca consum la fel audi e mai economica decat bmw deci si mai puternica si mai economica laughing atunci ce naiba am zis bmw e mai bun? Zic si eu ca restul laughing poate ca are tractiune spate si nu ai probleme cu planetarle ca la alea ce trag fata.Audi astea din 2005 au ceva problema, pe multi i-am auzit, si eu am avut pe cineva care avea un audi din asta a4 si avea ceva probleme masina smuncea uneori cand accelerai, apoi nu stiu ce sensor de viteza s-a dus, am avut un amic care la fel audi a4 din 2008 aceiasi masina ca si 20005 la fel probleme de genul asta.BMW nu stiu ce probleme are sau daca o avea dara mi se pare o masina naspa laughing desi am zis cai buna.Sincer nici eu nu mai stiu ce sa cred laughing am avut audi a6 care e mult mai bun ca un bmw seria 3 de acu nou nout, am curaj sa fac comparatie cu oricine.Am facut comparatie audi a6 nou cu bmw seria 5 nou, audi bate bmw la orice capitol laughing dara lumea zice cai mai bun bmw laughing probabil zic aia care au bmw.BMW is masini greoaie, neconfortabile pe cand audi is masini usor manevrabile si f confortabile.
Deci depinde ce iti place tie.

| mgtow a răspuns (pentru relian):

Zici ca merge ca un volvo - audi. Eu am A5 coupe si are 2 ani vechime atat, parca merge ca F1 ajuta mult rotile cu stabilitatea la depasiri si in curbe poti sa tragi tare in comparatie cu o masina avand roti subtiri si stabilitate proasta. La bmw e faina tractiunea spate atat, in rest nu au masini asa faine in comparatie cu audi

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Cei aia A5? scuze dara eu nu-s invatat cu termeni din astia. Vorbiti si voi de numele masinii si de modele nu de coduri laughing.Mie bmw imi place la exterior mai mult ca audi, inainte parca numi placea dara acu am vazut si ma gandii cas mai bine facute pe afara bmw decat audi.Plus de plsticele din interior, exterior bmw are mult mai de calitate, Asta din ce am vazut personal sin plus mi-au confirmat multi mecanici, care au zis nr 1 mercedes si 2 bmw la plastice ca si calitate chestii de genu asta.Adevaru ca la audi cum atingi ceva s-a dus dracu s-a rupt nu mai stau la locul lor laughing bmw is tapene de tot imi place chestia asta.
Intr-adevar Audi la confort ii face pe mai toti,nu stiu sa zic de mercedes dar pe audi il face la mare distanta in ce priveste confortu si suspensia,plutesti cand mergi cun audi si simti mai toate cand mergi cun bmw laughing Dara na acum depinde de fiecare cei place,unia zic daca naude zgomot nu le place, daca nu-i zdruncina nu-s pe placu lor laughing mie personal dintodeauna mi-au placut astea care au confort, sa nici nu simti ca mergi, ca asa is satul de zgomotelaughing iar cand conduc un audi zic ca face parte din mine, ma asculta, imi place totu merge f usor si cum ar trebuie sa fie.Dar na acum fiecare cel doare. Unia platesc sa faca msina sa scoata zgomote laughing eu nu-s pentru asa ceva.Imi place la bmw cum am zis schimbatorul ala e scula de schimbator, sincer i-a facut pe toti cu ala astia de la bmw.Imi place f mult, apoi si la soft este mult mai usor decat la audi, softul de la bmw ma refer la astea de au display pai e ca si la iphone simplu, usor de folosit si raspunde f rapid, pe cand la audi e complicat si cam greoi, raspunde greu.Sincer nu au facut astia o masina sa ma multumeasca deocamdata laughing cred ca nu mai fac, nici nu stiu daca au facut vreodata fabricantii teste cu oameni obisnuiti inainte sa scoata masina pe piata, dara eu asa as face, as aduce 100 de oameni diferiti si i-as baga sa conduca msina vreo cateva ore, dara oameni care conduc nu aia care conduc din an in paste, deci sa zica ce nu e ok, ce nu le place si apoi sa faca asa o analiza si dupa sa scoata masina pe piata.Si la audi asta nou A6 am gasit destule chestii cel putin la interior care is puse aiurea, naspa, iti stau in drum, sau nu-s cum ar trebuie sa fie.Ce am vazut astia de la audi trimit acasa omului, in caz ca ai luat un audi nou, mereu iti trimite acasa ceva gen un formular sa spui ce-ti place ce nu-ti place bla bla.Pai dao la jalea ca deja am masina cumparata,pai tu acu vii laughing fa frate teste inainte fa teste la un prototip si apoi rezolva ce trebuie si scoti masina.Dar ei nu,ei cum o face ala desingnerul asa o lasa, pai ce ala e dzeu le stie pe toate, stie ala cemi place mie laughing sau ce place majoritatii? El o face cum iar place lui laughing cred zic si eu. Uite alta chestie, sper ca nu te plictisesc pe aici, dara am zis discutam doara, o chestie ce ar trebuie pusa pe orice masina.GPS pai pune frate gps ca orice om are nenvoie la un mom dat, in special femeile care stau mai prost cu orientarea.Ei pun alte tampenii basic sa zic asa camere, pai dao la jalea ca pot sa intorc capu sa vad dei ceva, nu trebuie neaparat camera. Dara GPS n-am cum sa stau sa iau harti sau sa stau sa atarn prin masin alt gps cumparat separat, cei aia magarie.gps ar trebuie sa fie ceva ca si volanu asa sa vie orice masina.Bine unia iti zic pai ce frate nai telefon? Pai am telefon mai dara daca ma suna cineva atunci si eu trebuie sa fac stanga dreapta s-a dus dracu laughing n-am iesit unde trebuie ca ma suna stiu si eu ce femeie si trebuie sai rasunzi neaparat laughing

| mgtow a răspuns (pentru relian):

A5 inseamna audi 5. Ma streseaza cand tot aud audi A5 o tampenie

| Nimeni10 a răspuns:

Audi are intretinerea mai ieftina, BMW-ul te rupe la piese, daca vrei sa iti cumperi a4 ia-ti 1.9 tdi 131 de cai.

Răspuns utilizator avertizat
| M7Seven a răspuns:

Depinde de fiecare.Sincer cand intrebi ce sa aleg Audi sau Bmw este ca si cand ai intreba Samsung sau Apple, si bineinteles ca o sa auzi sute de opinii diferite.Depinde de gusturile tale pentru ca si Audi si Bmw au masini de calitate buna ( din orice punct de vedere). Testeaza un Audi si testeaza un Bmw, vezi cu care te intelegi tu mai bine, cu care ai vrea sa pleci mai departe la drum dupa test si ce plusuri si calitati le gasesti. Eventual gaseste o parcare sau un loc liber, accelereaza, ia viraje, vezi cum se comporta, consum, tractiune, etc. Daca eu iti zic ca Audi e mai bun si nu iti place nu o sa conduci Audi doar pentru ca ti-am zis eu

| Radupaun02 a răspuns:

BMW