| Setryy a întrebat:

Salutare! Am nevoie de ajutor va rog!
Un membru al familiei a dat astazi proba practica la categoria B, a fost respins si cei de acolo i-au transmis ca trebuie sa plateasca in plus 3 sedinte pana sa poata participa la reexaminare.
Este adevarat?
Am cautat pe internet si toate siteurile imi dadeau raspunsul similar cu acesta.

"Dupa fiecare incercare nereusita, indiferent ca ai picat la sala sau la oras, perioada de asteptare pana mai poti da o data examenul este de 16 zile calendaristice. Dupa aceste 16 zile, proba practica va trebui sustinuta din nou."

Fara niciun ban in plus doar trebuie sa astepti

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pentru prezentarea a doua oara (ca si pentru urmatoarele) candidatul este obligat sa mai urmeze cel putin 6 ore de conducere si sa prezinte adeverinta ca le-a facut.
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, art, 12, alin.(3) citez:
"(3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9."

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Legislatia te obliga sa mai faci ore de condus daca ai picat proba practica