| Roxin a întrebat:

Salutare!

Am o intrebare pentru cunoscatori si eventual, detinatori.
Ce parere aveti despre DSG? Cum se comporta? Avantaje si dezavantaje?

Multumesc mult!

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se comporta superb. E cea mai buna cutie automata condusa de mine. Insa un mecanic de-al meu, care a lucrat pe afara, mi-a spus ca sunt cam imposibile la partea de service. Cand iti face probleme, nu prea ii dai de capat.

| Roxin explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, nu o mai am acum. A fost intr-adevar, foarte buna. Cel mai bun raspuns pe care l-am vazut la o cutie automata. Rapida, silentioasa, dar da...partea de mecanica e foarte complicata.
Acum am tot o automata in 7 trepte, dar compar constant cu DSG.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Avantaje comoditate.Dezavantaje pret mai mare.
Era pe internet un articol despre un neamt care a facut 1.400.000 km cu un Passat cu dsg si a schimbat 3 turbine si consumabile.
Deci la capitolul fiabilitate sta destul de bine.

| Roxin explică (pentru TrăieşteClipa):

Asta ma ingrijoreaza. Partea de fiabilitate. Iti multumesc pentru raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am observat la noi in tara o ignoranta si o imbecilitate ce atinge cote maxime. Inca mai gasesti specimene care vin cu argumente precum: daca ai DSG nu esti sofer sau esti femeie.

Eu cred ca per total sunt numai avantaje in ceea ce priveste DSG-ul. Subscriu la ce spune colegul cu Passat-ul in ceea ce priveste fiabilitatea. Pretul este intr-adevar mai mare la intretinere, intrucat schimbul uleiului se face regulat la 30 de mii de km maxim, apoi daca iti pica costurile sunt mari, insa CORECT EXPLOATATA, o cutie de viteze automata nu are cum sa pice cateva sute de mii bune. Sunt foarte multi care nu stiu sa le foloseasca si intampina probleme cu ele. De exemplu, cutia trebuie menajata mai ales la plecarea de pe loc trebuie sa accelerezi progresiv si sa nu bruschezi masina. De asemenea, de pe automat pe manual treci doar in conditii speciale, precum vreme de iarna cand ai nevoie de frana de motor in unele situatii. Acum depinde si de ce masina este vorba si evident de echiparea ei.

Eu pana acum am avut experiente cu DSG la un Merced R CLASS 2005, GOLF 2007, Mercedes VIano 2009 si pot sa-ti spun ca mai degraba crapa motorul decat DSG-ul daca e folosit conform indicatiilor producatorului. Consumul de combustibil in conditiile in care exploatezi masina normal este mai mare cu foarte putin decat la o masina cu o cutie manuala. Placerea de a conduce o masina cu DSG fata de una ce are cutie manuala, este SUPERIOARA, cu mult mai buna.

| Roxin explică (pentru anonim_4396):

Salut! Multumesc pentru raspuns. Aseara am ridicat masina si am scos-o la un drum de 60 de km. Pot sa spun ca sunt placut surprins de comportamentul cutiei de viteze. Foarte rapida, raspunde excelent la accelerare. In oras, impecabil pana acum.
Pe manual nu va fi necesar sa trec pentru ca pe aici pe la mine nu ninge niciodata. Eventual pentru putina distractie pe serpentine. Inca nu am incercat modul S, dar banuiesc ca da ceva mai multa putere si accelereaza mai rapid.