| MariusLiviu23 a întrebat:

Salutare, am și eu o problemă.
În urmă cu 4 luni am avut un accident rutier soldat cu ranirea unei victime:
Mă apropiam de o intersecție cu sens giratoriu, am cedat prioritate unui vehicul aflat în sens, iar când am plecat de pe loc, brusc, neobservând îmi apare în față o persoană pe o trotinetă electrică, menționez ca nu purta vesta reflectorizantă, cască sau lumini, am înțeles ca s-a ales cu o contuzie la genunchi, poliția mi-a reținut permisul, mi-a dat dovada de circulație pe care o reînnoiesc la fiecare 30 zile= trec 3 luni de la incident și mi se reține dovada de circulație pentru 30 zile pentru ca am trecut pe roșu, mă duc la poliție dau declarație și îmi spune ca așteaptă certificatul medico legal de la victima, îl pune la dosar apoi trimite dosarul la procuror pentru a se decide cat rămân fără permis, întrebarea mea este după astea 30 zile care mi-au luat dovada pentru trecere pe roșu, pot să mă duc să îmi iau din nou dovada până se stabilește cat imi ia permisul?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ar fi bine sa numai conduci niciodata, nu esti atent la volan si data viitoare poti face accident mortal, lasa i pe altii sa conduca, tu ramîi pieton mergi cu metroul ca esti in siguranta si tu si pietonii, permisul ar trebui sa nu ti l mai dea niciodata, nu ai ce cauta la volan.

| MariusLiviu23 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Te ai obosit degeaba să scrii, nici nu te iau în seamă, mie îmi trebuia un răspuns legătură cu problema mea, nu am întrebat dacă trebuie să mai am permis sau dacă să merg cu mașina sau cu metroul, cat despre asta, dacă ai trece prin asta îți zic eu ca nu ai mai da comentarii aiurea

| VoidEternal a răspuns:

Slabe sanse sa mai vezi dovada inapoi pana nu se finalizeaza in vreun fel primul dosar, avand in vedere ca esti cumva la a doua abatere.

Din pacate pot trece luni bune, daca nu chiar ani (cunosc cazuri) pana se finalizeaza dosarele la noi.

| MariusLiviu23 explică (pentru VoidEternal):

Am forțat semaforul, era galben, s-a făcut roșu, nu a fost cu voința, dar au trecut 30 zile, am suportat consecințele, am stat pe bară

| GeorgeCazan a răspuns:

Până nu primești NUP (neînceperea urmării penale), vei sta pe bară. Acolo e un dosar penal, de vătămare corporală, prababil din culpă, detaliu pe care omiți să-l expui. În timpul urmăriri penale ai mai fost trecând și pe roșu. Acum e cam nasol cu permisul tău.

| ClaRa91 a răspuns:

Esti pericol pe sosea si e mai bine sa renunti singur la permis pana nu omori vreun om.

| MariusLiviu23 explică (pentru ClaRa91):

Da uite asta o să fac?

| ClaRa91 a răspuns (pentru MariusLiviu23):

Liviule, lasa sofereala ca ajungi in puscarie.