| danysfr a întrebat:

Am si eu o intrebare? DE curand am avut un accident de circulatie la galati soldat cu ranirea usoara a unui carutas care ulterior nu a avut nici o pretentie si nici acum nu are, eu sunt din gorj, mi sa ridicat permisul dandumi dovada pe 15 zile, am facut o imputernicire la o cunostinta care mia prelungit dovada, iar acum lcand s-a dus sami prelungeasca din nou dovada i s-a dat dosaru cu propunerea neinceperi penale, cand sa prezentat la politie i s-a spus sa ma prezint eu personal dar nu i s-a spus de ce, in aceea hartie scrie cam fost gasit vinovat de nerespectarea distantei intre autovehicule si cheltuieli de cercetare de 360ron, care imi puteti spune pentru ce am fost eu chemat personal, si daca mi se va retine permisul, va rog ajutati-ma?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am idee de ce ai fost chemat personal, in mod normal puteau sa-ti trimita acasa instiintarea ca dosarul a fost inchis prin neinceperea urmaririi penale, inclusiv ca ai fost amendat, cu amenda de 2-3 puncte-amenda. Nu o sa-ti anuleze permisul si nici macar nu o sa ti-l suspende, pentru fapta respectiva vei primi doar 3 puncte penalizare. Poate doar daca faci 15 puncte penalizare o sa-ti fie suspendat permisul pentru 30 zile. Fiind conducator auto ar trebui sa stii aceste lucruri, pune mana si citeste legislatia, in principal OUG nr.195/2002 si Regulamentul aprobat prin HG 1391/2006, ambele cu modificarile si completarile ulterioare. Numai bine!

| danysfr explică (pentru Ioandelasal):

Asa stiu si eu dar la mintea lor te astepti la orice, iar cu cele 15 puncte de penalizare nu are cum pentru ca nu mai aveam nici un punct.Dar cu procuratura mai am treaba? Banuiesc ca mau chemat pentru mai ridica permisul dar cine stie mersi mult de raspuns.

| Ioandelasal a răspuns (pentru danysfr):

Dupa ce-ti platesti datoria nu mai ai treaba cu parchetul. Poti da un telefon ori sa mearga cunostinta ta sa intrebe si afli de ce te-au chemat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare absurd sa te cheme personal, indiferent de motiv.Din moment ce sa dispus neinceperea urmaririi penale, platesti amenda si permisul iti ramine suspendat pentru 30 zile.Atit.Eu am avut de curind accident, fara victime, dar cu pagube mari.Am platit amenda si mi s-au luat 6 puncte, nu mi sa retinut permisul pentru ca nu au fost plingeri.Te sfatuiesc totusi sa mergi personal ppentru a nu da nastere la interpretari.In Romania, este posibil orice.Numai bine.