| Nicu3000 a întrebat:

Salutare! Am vândut recent un VW Golf (2001) cu 500 de euro, am precizat cumpărătorului toate defectele mașinii, am făcut contract V - C și fiscal de la primărie. Peste câteva zile am fost anunțat de cumpărător că mașina s-a defectat și nu mai poate circula, în consecință a vândut-o altcuiva și îmi trimite și mie actele cu noul cumpărător. Poate fi vreun pericol dacă primesc acele acte? Mă gândesc să nu fie altceva în acea recomandată, vreo denunțare de contact sau să mă dea în judecată, nu mă pricep. Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Pai daca ai facut contractul vanzare-cumparare cu fiscal si ati batut palma, ce treaba mai are ala cu tine. Masina din momentul asta a fost radiata si nu mai este proprietatea ta ci a aluia care a cumparat-o, nu are cum sa te dea pe tine in judecata daca i-ai specificat defectele masinii pentru ca practic n-ai facut o samsarie ci ai fost cinstit. Actele alea sa le pastreze cel care a cumparat-o si cel caruia i-a vandut-o.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu are drept sa iti trimita tie nimic, nici nu ii mai raspunde la telefon, daca ai zis de defecte ai fost de buna credinta, nu are ce sa iti faca, legea nu obliga persoana fizica la nimic, cel care o cumpara se intuieste ca o cumpara cunoscand marfa pe care o cumpara.
La o masina de 500 de euro te astepti sa dea fum unui Bentley nou?
Ce spune acest escroc sunt niste balarii, nu am mai auzit pe nimeni sa vanda propria masina (ca acum el e proprietarul ei) dar sa faca contract pe numele tau...
Nu stiu daca sa rad sau sa plang cum nu am idee ce incerca melteanul asta sa faca!
Probabil acesta este vreun colorat etnic care a luat cu 500 de la tine si a vandut-o cu 900 euro la altul, dar nu inteleg de ce te implica pe tine in asta?
In fine stiu ca in trecut samsarii faceau chestii de genul cumparau masina de la mine, mergeau pe numele meu si apoi vindeau masina de pe numele meu, este in acea perioada cu taxa de mediu!

| Nicu3000 explică (pentru Simpatic):

Până la urmă am primit acele acte, era contractul V-C dintre el și următorul cumpărător, pe 6 noiembrie a cumpărat de la mine, pe 7 a vândut-o el, asta e.

| Simpatic a răspuns (pentru Nicu3000):

Nu-s samsar de aceea nu cunosc toate smecheriile lor, dar sa stii pe viitor cand mai vinzi o masina, in certificatul de inmatriculare la rubrica "Instrainat catre..." sa completezi datele!
Altfel risti sa mearga altul pe numele tau si sa iti vina amenzile lui tie!
Stima

| Frank51 a răspuns:

Tu acum vorbești serios?

| Nicu3000 explică (pentru Frank51):

Nu mă pricep la tranzacții.

| Frank51 a răspuns (pentru Nicu3000):

Dar totuși ai reușit să o vinzi?

Nu știu ce acte ați făcut, poate i-ai vândut și casa, dacă nu te pricepi la tranzacții vorbește cu un notar.

| ClaRa91 a răspuns:

Nu mai treaba. Ai vandut-o, ai scos-o de la impozit. Pa. Ala trebuie sa o inscrie la el dupa care sa o vanda.
Nu lua nici un act. Nu te intereseaza.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Nu ai treabă cu actele lor.