| gygel_9094 a întrebat:

Salutare, azi noapte am consumat o bere la 0.5l.
Iar după 30minute am fost oprit de polițe unde mi-a iesit alcoolemie de 0.06 in aerul expirat.
M-am dus la sânge pentru probe.
Credeți că am vreo sansa sa-mi iasa probele in regula? Ținând cont că în ultimele 24ore nu am consumat deloc alool, decât berea aceea care a fost cu 30 minute inainte de incident.

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Https://www.alcooltest.ro/calculator-alcoolemie

Joaca-te putin la butoane si vezi ce iese.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alcoolemia va fi dubla, respectiv cca 0, 12 - 0, 13, asa ca vei fi amendat pentru conducere sub influenta alcoolului, amenda este de la 1.305 lei la 2.900 lei si se suspenda dreptul de a conduce pe 90 de zile. Poti plati jumatate din minim (652, 50 lei) daca platesti in maximum 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca in aer aveai atat in sange o sa ai suficient cat sa ramai fara permis

| xerxes1 a răspuns:

O bere de 0.33 iese dupa doua ore.
Cea de 0.5 iese dupa 3 ore.
Dupa 30 min ai concentratie maxima.

| gygel_9094 explică (pentru xerxes1):

Și în cazul meu care în ultimele 48 ore, chiar și mai mult timp, nu am băut alcool deloc
Iar atunci de la aceea doza 0.5l care într-un timp de 40minute am consumat din ea jumătate, eu am suflat în alcooltest 0.06 in aer
Iar la 20minute am mers la sânge pentru probe
Din cate am înțeles la probe este posibil sa nu-mi iese deloc alcoolemie in sânge, deoarece nu a avut timp că alcoolul sa intre în sânge.

| gygel_9094 explică (pentru xerxes1):

Și în cazul care eu am consumat din 0.5l de bere cu 1.9 alcool in intervalul de 40minute am consumat jumate din aceea bere
Ținând cont in în ultimele 48ore chiar și mai mult nu am consumat băuturi alcoolice, iar în aerul expirat am suflat 0.06
Și probele de sânge au fost luate la 15 de oră după suflare

| xerxes1 a răspuns (pentru gygel_9094):

Https://www.alcooltest.ro/calculator-alcoolemie

Joaca-te putin la butoane si vezi ce iese.