| BogdanRadu a întrebat:

Salutare!
Legat de examen (traseu) am si eu o intrebare!
Merg cu 30 km/h (limita de viteza) pe strada la un moment dat ma apropii de o trecere de pietoni, acesta din urma este orientat cu fata spre strada asteptand pe bordura/trotuar (nu pot stii ce intentie are) ca asa este in zilele de azi. Ce trebuie sa fac in situatia data opresc acordandui prioritate, dar daca opresc voi fii penalizat de catre examinator?

Răspuns Câştigător
| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Incetinesti pana la 15-20 km/h si urmaresti ce face mai departe. Daca nu se angajeaza in traversare iti continui deplasarea iar daca se angajeaza poti opri imediat fara niciun fel de problema si fara sa-l bagi pe militian cu capu-n parbriz. La viteze mici socul resimtit de pasageri la franare este minim iar franarea este mult mai prompta si mai sigura.

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Doar micsorezi viteza.in caz ca se angajeaza in traversare, opresti.

| fockewulf a răspuns:

Poti sa mergi chiar si cu 20 in apropierea trecerii, ca sa ai timp de reactie mai bun. Astfel daca-l vezi ca pune piciorul pe sosea, ai timp sa franezi. Din ce am auzit pe la prieteni, pe unii i-a penalizat politistul daca au oprit fara ca pietonul sa se angajeze in traversare.

| BogdanRadu explică:

Deci practic eu vreau sa stiu daca el este orientat cu fata catre strada stand cu picioarele pe bordura fara a calca pe zabra pot oprii fara sa fiu depunctat?

| fockewulf a răspuns (pentru BogdanRadu):

Am vorbit chineza? A sta cu picioarele pe bordura nu inseamna a te angaja in traversare. Depunctarea in acest caz depinde de examinator, important e sa nu-i dai ocazia.