| bosuletul a întrebat:

Salutare mi-am luat de curand un piaggio "SI" si la inceput mergea incet apoi am fost la cineva cu el si a dat jos suportul de stat cu picioarele si a invartit de un surub care are legatura cu acceleratia cu cat il strangea mai tare cu atat mergea mai repede imi poate spune cineva ce rost are acel surubel?

Răspuns Câştigător
| alandala234 a răspuns:

Nu ma prea pricep la piaggio dar poate fi limitatorul sau in general "surubelele" alea au rolul... Cu cat infiletezi surubelul atat de tare se accelereaza motorul, se regleaza relantiul.

7 răspunsuri:
| alandala234 a răspuns:

Cu cat de mult invarti de surubel atat de tare se accelereaza motorul, se regleaza relantiul

| bosuletul explică (pentru alandala234):

Si daca il invart mai mult merge mai repede?

| alandala234 a răspuns (pentru bosuletul):

Nu, rolul surubelului ii pentru a sta singur la relantiu, adica sa nu moara motorul cand nu il accelerezi.

| bosuletul explică (pentru alandala234):

Pai si eu cum trebuie sal invart ca sa nu mi se opreasca motorul cand nu il accelerez? inainte sau inapoi?

| alandala234 a răspuns (pentru bosuletul):

Il pornesti si il lasi la relantiu, si invarti spre stanga surubelul da nu de tot, atat cat sa tina motorul la relantiu

| bosuletul explică (pentru alandala234):

Mersi multwinking

| alandala234 a răspuns (pentru bosuletul):

CU placere