| MareanN a întrebat:

Salutare TPU! Am nevoie de putin ajutor va rog.

Mi s-a luat permisul de conducere la inceputul verii, mai exact pe 1 iunie 2022, in judetul Piatra Neamt, eu locuind in Iasi, pe o perioada de 90 de zile, motivul fiind viteza in localitate. Am primit dovada inca 15 zile si eu am mai putut conduce pana pe 16 iunie (data scrisa pe dovada). De pe 17 am inceput sa numar cele 90 de zile. Acum urmeaza sa imi recuperez permisul (pe 14 sau pe 15 septembrie, nu stiu exact, dar eu sper pe 14) insa nu stiu care e procedura de a face acest lucru. Nu stiu unde trebuie sa ma duc mai exact si am inteles ca trebuie sa fac si o cerere-tip pentru a-mi aduce permisul din Neamt inapoi in Iasi. Tin sa mentionez ca inca am dovada, am si dovada achitarii amenzii si toate actele, insa nu stiu procedura. Saptamana asta as vrea sa rezolv cu aducerea permisului in judetul meu, ca saptamana viitoare abia sa il pot ridica.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Trebuia sa trimiti la Politia judeteana Neamt dovada ca ai platit amenda. E posibil ca sa fie trimise documentele pentru debit amenda la Circa financiara Iasi (sau unde ai domiciliu). Ar trebui sa mergi sa vezi daca nu ai in debit amenda si pe baza chitantei sa ti se stearga debitul.
Permisul retinut se pastreaza la Serviciul circulatie unde este incadrat agentul care te-a amendat, timp de 15 zile, perioada prevazuta pentru contestatie la procesului verbal. Dupa aceasta perioada - poate depasi cateva zile - permisul se trimite la Serviciul circulatie din judetul de domiciliu, de unde se ridica la expirarea perioadei de suspendare.
Nu trebuie sa trimiti nici o cerere la Neamt.

| MareanN explică (pentru mi25):

Multumesc mult! Oricum urmeaza sa ma duc maine sau poimaine la brigada rutiera din Iasi si sa ma interesez exact. Voi reveni cu update de ceva. Multumesc din nou!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa depui nici o cerere, politia rutiera din Neamt ti-au trimis deja permisul la politia rutiera din Iasi si de acolo il ridici la implinirea termenului.
Numeri zilele incepand din 17 iunie si in prima zi dupa implinirea termenului de 90 zile poti merge dupa permis.

| MareanN explică (pentru Ioandelasal):

Okk, sper sa fie asa. Multumesc!

| ROB3RT89 a răspuns:

Pai trebuia sa ai 100 in localitate sa ti-l ia, nu e cam mult?
Trebuia mai mult de 90 de zile, asta sa va invatati minte, unii din voi...

| MareanN explică (pentru ROB3RT89):

Tatal meu m-a invatat sa conduc pe la 8-9 ani si cand eram mic ma uitam numai la idioti pe strazi cum fac accidente pe Youtube. Crede ma ca stiu ce e aia conduita preventiva, si stiu cand sa ii dau si cand nu. Doar ca pe 1 iunie n a fost norocul de partea mea cu neinscriptionata aia.

| mihai69 a răspuns:

Permisul îl ridici de la serviciul permise auto din Iași.
Nu există județul Piatra Neamț, doar Neamț (NT).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Nu prea inteleg de ce nu ai dat testul să recuperezi permisul după 30 de zile.
Dar acum trebuie sa descarci acea cerere tip si sa o scoti la imprimanta.O completezi, îi faci poză si o trimiti la politia din Neamt.
Anexezi eventual si o copie că ai achitat amenda, desi nu cred ca trebuie.

| MareanN explică (pentru anonim_4396):

Nu am un an de permis pentru a da acea reducere de zile. Mersi mult!