| Edy_Iulian_1985 a întrebat:

Salut, vreau să știu, dacă mi s-a suspendat permisul de conducere pentru 90 de zile pe raza județului Neamț eu având domiciliul pe județul Harghita, pot sa dau testul de recuperare permis la Iași?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca este obligatorie sustinerea testului sau daca este pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce.
Conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 104
  (1) La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârşirea unor contravenţii se reduce cu o treime, de către şeful poliţiei rutiere a judeţului sau a municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române, după caz, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
  a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
  b) a obţinut permisul de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei.
ART. 106^2
  (1) Testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie se susţine, potrivit art. 106 sau 106^1, la orice serviciu al poliţiei rutiere."
Art.106^2 se refera la cazul cand testul este obligatoriu.

| Edy_Iulian_1985 explică (pentru Ioandelasal):

Este pentru reducerea perioadei de suspendare, mulțumesc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la politia din judetul tau si intreaba, ca noi nu avem acces la baza de date a Politiei!