| Cătă_Cătălin_2000_4NvW a întrebat:

Salutare, vin și eu cu o întrebare, plec la munca și o sa las masina afara timp de 3 luni fără sa se folosească cineva de ea, am cumpărat o prelata auto impermeabila, întrebarea e, e bine sa o las cu prelata pe ea, afectează cu ceva vopseaua sau știu eu ce? Sau sa o las în aer liber pur și simplu?

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Ideal este garaj.
Apoi in aer liber.
Locul 3 prelata.Se formeaza mult condens si nu se mai poate evapora, rugineste mai repede.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cel mai bine este sa o lasi asa cum este ea, fara prelata, fara nimic.
Cum a spus si domnul maghiar kovacsB cel mai bun pentru protectia vopselei unei masini este sfantul garaj...
Intuind ca nu ai un Maserati, eu zic sa nu iti faci griji, nu se va intampla nimic cu masina ta daca o lasi in aer liber, bine se va murdari rau, dar asta nu afecteaza decat estetic!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara prelata, păstrează umezeala.

| sierra1 a răspuns:

E de preferat să lași prelata pusă... la câte păsărele zboară pe deasupra

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

3 luni sub prelata nu va pati nimic, si e mai bine decat sa o lasi neacoperita.
Daca era vorba de cativa ani, atunci putea sa se pateze de la condensul format sub prelata. Acoper-o linistit, nu se va strica nimic, si o vei gasi curata.