| andrei07 a întrebat:

Salutare
vreau sa vin in sprijinul celor care fac naveta, in cazul meu sunt 25 dus 25 intors in afara de ce mai este prin oras deci undeva la 60 km /zi.
in primul rand sa va uitati la bugetul dvs cand luati o masina mai ales cand acesta e lumitat daca aveti de exemplu o suma de 4000 ron nu va aruncati sa luati o masina la care trebuie sa dati acea suma de bani integrala dati pe masina max 3500ron masina mai are nevoie de acte care trebuiesc facute,sa nu uitam de consumabile distributie, accesorii etc. De asemenea la o masina trebuier sa te asteti la neprevazut adica un scurt electric,un acumulator,etc, o masina SH indiferet de pret are o hiba fie ca e vorba de acte, performante, consum, ceva are nimeni nu schimba masinile de drag(exceptie fac cei cu bani)noi lumea 3-ia ne trebuie o masina cat mai noua de ani sa consume putin sa poti sa tii-o repari singur in mare parte si sa faci km sa nu trebuiasca sa o repari aproape lunar.
CAZUL MEU:
Am achizitionat un cielo luat din Bucuresti pentru naveta la Craiova dintr-o comuna apropiata.
ma duc frumos la Bucuresti cu suma de 4000 ron la mine sa iau un cielo 2006tehnic bun euro3 gpl obligatoriu si ac obligatoriu in rest nu existau prea mari nu erau, dar cum am ajuns ne astepta un domn amabil cu o mandrete de cielo ce ne astepta la poarta spalata si dichisita ne uitaram la ea la acte toate bune si frumoase facuram o cursa de proba toate bune dam banii iau masina si mandru in masina mea cea "noua" pe timp de noapte se opresc farurile pe fata dar nu si pozitiile pe spate cu vai si amar am ajuns acolo unde locuiesc "unde mama mutat" zic nu-i bai iau un bloc de lumini gata, ii pun un bloc de lumini nou totul ceas masina avea 133mii reali verificati, dar era doar inceputul ulterior am schimbat consumabilele motor dar si conducte frana fata placute discuri si o conducta frana sp mare si zic ba acum clar masina e ceas adica... si facand naveta zilnic nu ea la 160mii ma TREZEC ca ma lasa lapropiu suspensia am schimbat-o cu una noua la nici 3 luni dupa avea sa am alta investitie neprevazuta tabloul electric general de sigurante care a luat foc in mers din cauza AC am cumparat al cablaj de masina nou cu aceeasi serie ca si cel vechi pe care l-am avut.Si acum am avut ocazia sa merg cu un cielo acelasia an care propietarul cere 2500 ron si masina se coporta exact ca si a mea nu bate nu tronchane si am de gand sa i iau, dar am vrut sa pun in vedere sa calculati bine tranzactia pe care o faceti pentru ca exita cateva variabile:
1.CAZUL MEU sa iau o masina scumpa care ulterior sa isi arate toate hibeledar actele sa fie ok.
2.Masina sa fie ok, dar actele nu si sa te trezesti cu un morman de fiare in curte.din cauza ca actele nu sunt.
3.Ambele variante GRAV.
Cantariti bine inainte de a lua o masina mai ales daca sunteti o familie sau o persoana cu venituri reduse si nu-ti permiti o masina mai buna uitate sa stii pe cat de mult sa stii sa ii faci tu mecanica corect nu pe principiul las-o si asa. Daca o masina este ieftina din anumite motive nu crede povestea vanzatorului amana tranzactia o zi si verifica actele si povestea.
O sa mai vb
SFATURI pentru cine are rbdare si este un om normal nu unul care i da mami si tati.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai luat o masina sub 1000 euro, la ce te asteptai?

| anonimg a răspuns:

Cielo astăzi nu mai este mașină, ci căruță. A fost bună la vremea ei. Eu nu m-aș mai urca într-un cielo.
Vorba lui Xerxes1: mă mir că i se mai învârt roțile.
Deci tu să fi fericit că astăzi ai urcat într-o astfel de mașină și mai ești și în viață. ^_^

| Liviu a răspuns:

Oameni buni, sa realizam ceva.Fiecare cumpara de ce isi permite.Sunt de acord, ca la bani aia trebuie sa pice ceva.Dar nici omu asta nu a luat-o de placere, a luat-o ca e NEVOIT! voi restul care aveti masini de 8 9 10 mii de euro.Nu va vedeti lungu nasului? omu a peticit si el cum a putut masina.Sa mearga, sa ajunga din 'a' in 'b'. Sunt de acord ca la bani aia, nu poti sa nu investesti in ea.Si ca practic masina cand are cam 20 de ani de viata, e cam dificil de condus.Dar sa ne uitam si la salariile noastre.Suntem oameni modici marea majoritate a noastra.Nu ne permitem masini scumpe, sa le luam din anii 2010 2015 s-a.m.d. Suntem obligati de imprejurari sa facem anumite lucruri.Omu a vorbit din experienta sa.Si il inteleg, ii dau dreptate, si... nu exista cuvinte sa faci un om ca el sa se simta mai bine, nu exista.Ce poti sa ii spui tu unu-i oim care si-a luat o masina pe care si-a permiso? nimic, il intelegi.Atat poti face, dar intotdeauna vor aparea 'smecheri' care vor spune ca e caruta, sau ca nu ar urca ei in asa ceva.Baieti, toti suntem datori cu o moarte.Rasu nu doare, dar ajunge.Tu Andrei, capu sus, lasa asa cum e, cum a spus cineva ' caruta ' e 'caruta ta' happy fi multumit, altii nu o au nici pe aia.Gura lumii o astupa doar pamantu, capu sus si traim si noi pe langa astia care au masini de 10 15 20 de mii de euro happy

| suntserios a răspuns (pentru Liviu):

Fiecare isi ia ce isi permite. Dar cand iei o masina cu 4000 lei nu te miri si nu te plangi ca pica lucruri la ea. Iti asumu achizitia,

| Panamax a răspuns (pentru Liviu):

Ideea era ca putea sa-si cumpere ceva mai bun cu aceaiasi bani.
Dar omul din greseli invata.

| Liviu a răspuns (pentru suntserios):

Sunt constient ca pica, banuiesc ca nu toti au inceput de la... audi, sau bmw, nu? acu poate vb prostii, or fi si oameni care isi permit.Dar orice masina iei la mana a 2, clar pica.Ori toata, ori pe bucati, ori unele bucati, de asta suntem toti constienti cred.Esti de acord cu ceea ce spun? sau ai o alta parere?

| suntserios a răspuns (pentru Liviu):

Eu nu am înțeles scopul întrebării și de ce se minunează ca îl costa o mașină atât de veche și de ieftina.

Ca orice mașina sh veche și neintretinuta se strica e adevărat, tocmai de aia iar nu vad scopul întrebării. Cu toate astea exista și mașini sh în stare foarte bună, bineînțeles nu la 1000euro

| andrei07 explică (pentru suntserios):

Nu 4ste o întrebare dar sa știi ca sunt mulți care încă și acum practica metoda am suma z ma duc și dau suma z nu se gândesc ca ar mai trebui și consumabile acte etc. Și ajung sa ne pună noua viata în pericol și chiar și pea lor.

| xerxes1 a răspuns:

Exista defecte din cauza nr de km, defecte din cauza varstei, din cauza marcii, si de cum a fost tratata masina.
Ai luat un rahat coreean facut in Romania acum 22-23 de ani,
Este un miracol daca se invart rotile.
Cu aceiasi bani gaseai un Golf sau Bora 1.6 din 2004.
Vezi daca ai butelia de GPL expirata, daca ai pragurile pline de chit.https://www.olx.ro/oferta/wolsvagen-golf-5-plus-IDbQGUt.html#7b8c22a1d1