| Laur195 a întrebat:

Saptamana trecuta am fost oprit de un echipaj de politie pe motiv ca aveam becul de la far ars pe partea stanga. I-am explicat politistului frumos ca nu este masina mea si imi pare rau ca nu am verificat-o inainte sa plec dar ma grabeam sa iau masina mea de la mecanic. Asta se intampla la ora 17:30. Dupa 10-15 minute de discutie si ''amenintari'' cum ca ma lasa fara talon, a zis ca ma iarta si ma lasa sa plec. Bun. Astazi mi-a venit acasa o amenda de 350 lei si 2 puncte, iar acolo scrie ca am fost oprit la ora 21, total absurd, ba chiar nici nu stiu unde si cand a intocmit procesul verbal, nu m-a informat despre asta atunci cand m-a oprit. Ce sfaturi aveti pentru mine, pot face ceva?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sfat decât sa platesti amenda ca ai gresit. Daca, ziceai ca becul mergea atunci puteai contesta dar asa ce ai vrea sa favi?

| Laur195 explică (pentru suntserios):

Nu mi se pare ok ca nu m-a anuntat de proces verbal pe loc, poate eu aveam vreo obiectie sau ceva...Si ora 21 in loc de 17:30, de asta sune nemultumit nu de becul ala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai tot dreptul sa contesti amenda si sa demonstrezi ca ora la care ai fost oprit era ora 17:30 nu ora 21.

| Laur195 explică (pentru anonim_4396):

Dar oare cum as putea sa contest amenda? Merge daca ''aduc martor''? Eram cu cumnatul meu in masina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laur195):

Bineinteles ca poti, are cine sa te sustina in a dovedi.

| Laur195 explică (pentru anonim_4396):

Multumes frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine plătești amenda. Te plictisești plimbându-te prin sălile de judecată.

| Laur195 explică (pentru anonim_4396):

Nu imi este de 175 lei ca asta e, doar faptul ca a mintit in procesul verbal si nu m-a instiintat pe loc atunci de intocmirea lui...Omul asta este foarte cunoscut prin zona pentru abuzuri de genul, unele mai urate, dar nu inteleg de ce inca nu si-a pierdut locul de munca

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laur195):

Atunci contestă amenda. Și poți face și plângere la IPJ pentru abuz în serviciu. La IPJ, nu la secție. La IPJ altfel sunt soluționate plângerile. În fine, asta la mine în oraș. Dacă nu se iau masuri la IPJ, poți merge până la minister sau CEDO dacă consideri că îți încalcă vreun drept. Crede-mă, din poliție nu îl poți da afară dar poate să îi dea altceva de făcut încât pe teren nu îl mai vezi niciodată. Asa am făcut eu cu un agent care a făcut abuz. L-am reclamat la IPJ. La acea secție am mai ajuns cu alte împrejurări, l-am văzut. Dar pe teren niciodată.

| Laur195 explică (pentru anonim_4396):

Da, chiar ma voi interesa despre aceasta plangere. E bine macar atat, ca nu va mai iesi pe teren daca imi iese ceva, chiar nu e ok ce face si din pacate sunt multi ca el. Multumesc frumos