| Gogu06 a întrebat:

Se tot discuta de masini electrice, a fost construita cea mai rapida masina electrica concept one, atinge 305 km/h dar nu am gasit nicaieri ce autonomie are.

11 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Nu mai țin minte ce mașină era, dar era una full electric, de serie cu cea mai bună autonomie undeva la 160 Km.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate masinile electrice au autonomii foarte mici pana in 200 km

| relian a răspuns (pentru suntserios):

Shelby SuperCars Aero EV: 0-100 km/h in 2, 5 s.Este un nume relativ nou intrat in industria auto - compania a fost infiintata de catre foarte ambitiosul miliardar american Jerod Shelby, in urma cu numai 10 ani. Adunand in jurul sau o excelenta echipa de proiectanti si ingineri tineri si talentati, Shelby a reusit sa-l detroneze pe deja celebrul Bugatti Veyron de pe pozitia de cea mai rapida masina de productie din lume, prin modelul Aero TT - record omologat de Cartea Recordurilor la 9 octombrie 2007, cand bolidul american a atins nu mai putin de 413 km/h. Multumit si motivat de acest record, Shelby si-a dorit sa repete performantele vehiculului, dar de data aceasta intr-o varianta eco-prietenoasa. Astfel, la mijlocul lui 2008, aparea prototipul celei mai rapide masini ecologice din lume, Aero EV. Un automobil cu adevarat revolutionar, dezvoltat pe o noua tehnologie AESP (All-Electric Scalable Powertrain), care se bazeaza pe un pachet de baterii pe litiu, capabile sa se reincarce complet in doar 10 minute de la o sursa americana obisnuita de 110 volti si care ofera o autonomie de 320 de km! Bateriile pun in functiune doua motoare electrice gemene de 1.000 de cai/putere, ce fac ca acest superb bolid verde sa ajunga la 100 de km in numai 2, 5 secunde si sa atinga o viteza maxima de 334, 7 km/h! Prototipul este evaluat la 500.000 $.

Bine aceste masini exista, acum ca nu isi poate permite oricine e alta poveste.Dar dupa cum se vede sint masini si mai rapide decit cele pe benzina si cu o mai mare autonomie decit 200 km.Cartea recordurilor nu minte, pentru ca aia dau bani aluia pentru asta.

| relian a răspuns:

Scuze ca te trimit altundeva sa citesti dar e cam mult de spus asa ca uite citeste aici http://www.descopera.ro/......trice,sper sa te ajute.

| relian a răspuns:

1. Shelby SuperCars Aero EV: 0-100 km/h in 2, 5 s.

Este un nume relativ nou intrat in industria auto - compania a fost infiintata de catre foarte ambitiosul miliardar american Jerod Shelby, in urma cu numai 10 ani. Adunand in jurul sau o excelenta echipa de proiectanti si ingineri tineri si talentati, Shelby a reusit sa-l detroneze pe deja celebrul Bugatti Veyron de pe pozitia de cea mai rapida masina de productie din lume, prin modelul Aero TT - record omologat de Cartea Recordurilor la 9 octombrie 2007, cand bolidul american a atins nu mai putin de 413 km/h.

Multumit si motivat de acest record, Shelby si-a dorit sa repete performantele vehiculului, dar de data aceasta intr-o varianta eco-prietenoasa. Astfel, la mijlocul lui 2008, aparea prototipul celei mai rapide masini ecologice din lume, Aero EV. Un automobil cu adevarat revolutionar, dezvoltat pe o noua tehnologie AESP (All-Electric Scalable Powertrain), care se bazeaza pe un pachet de baterii pe litiu, capabile sa se reincarce complet in doar 10 minute de la o sursa americana obisnuita de 110 volti si care ofera o autonomie de 320 de km! Bateriile pun in functiune doua motoare electrice gemene de 1.000 de cai/putere, ce fac ca acest superb bolid verde sa ajunga la 100 de km in numai 2, 5 secunde si sa atinga o viteza maxima de 334, 7 km/h! Prototipul este evaluat la 500.000 $.

| relian a răspuns:

2.Electric Datsun 1972: 0-100 km/h in 2, 95 s

In mod surprinzator, daca acest top ar fi fost realizat in urma cu numai doi ani, pe pozitia fruntasa ne-am fi intalnit cu un automobil electric produs in 1972! Astazi insa, Electric Datsun este detronat, cu toate ca se afla in continuare pe podium, ocupand un onorabil loc doi. Sedanul "White Zombie", cum este alintat de catre proprietarul sau, a fost cumparat in 1985 pentru numai 585 de dolari de catre americanul John Wayland. Imediat dupa achizitie, acesta a inceput sa-si upgradeze si tuneze masina, dotand-o cu nu mai putin de 60 de baterii litiu-ion de 12 volti, care au "inghitit" portbagajul si bancheta din spatele masinii.20 de minute dureaza pentru ca bateriile sa fie incarcate la capacitate maxima, iar autonomia lor este de 64 de kilometri. Insa nu independenta pe strazi a vehiculului conteza, ci scopul in care a fost reamenajat - acela de a participa la concursuri nationale de drag (demaraj), unde a fost ani la rand multiplu campion, umiland respectabili bolizi care functioneaza pe baza de gaz, precum Corvette si Porsche. Deloc aratos, "Moroiul alb" este extrem de iute, atingand suta in 2, 9 secunde si dezvoltand o viteza maxima de 209, 5 km. Este cea mai ieftina masina din acest top, cu dotarile actuale fiind estimata la "numai" 35.000 de dolari.

| relian a răspuns:

Tesla Roadster: 0-100 km/h in 3, 9 s

Pana nu demult, un automobil sport produs in serie care sa fie la fel de "sexos si dotat" precum Bugatti Veyron, dar sa emita zero grame de dioxid de carbon semana cu fantezia utopica a unui ecologist indragostit de viteza. Visul a fost insa implinit de Tesla Motors care anul trecul l-a dezvaluit pe Tesla Roadster, un falnic eco-bolid de 100.000 de euro care se lauda ca atinge suta in 3, 9 secunde si a carui turatie a motorului depaseste 13.000 de rotatii pe minut (fata de 7.000 rpm cat poate suporta in mod obisnuit un motor pe combustibil).

Vehiculul a fost asamblat la fabrica San Carlos din California si foloseste platforma tehnica a modelului sport Lotus Elise, careia ii sunt atasate nici mai mult, nici mai putin de 6.800 baterii pe litiu-ion. Acestea confera o autonomie de 360 de km, iar reincarcarea lor completa dureaza 3 ore si jumatate. Viteza maxima a roadsterului este de 201 km/h (limitata electronic).

| kiv1990 a răspuns:

Quimera AEGT: supercar de 300 km/h.
e doar in plan de construnctie insa n-a fost construita

| ovidiu8msn a răspuns:

Din cate stiu avea o autonomie de vreo 200 Km. Dar cei de la top gear au descarcat-o in 30 de minute pe circuitul lor. laughing

| Gogu06 explică (pentru ovidiu8msn):

Gasisem undeva ceva de 370 de mile, vreo 600 si ceva de km dar mi s-a parut imposibil

| th3end a răspuns:

Hmmm eu nu am auzit de o masina electrica sa atinga viteza asta