| sn0wk1d a întrebat:

Stie cineva ordinea obtinerii gradelor pentru permisul auto? Stiu ca in primul rand trebuie sa am B-ul apoi... Daca se poate si la ce diferenta de timp iau gradele urmatoare. C,D, E

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o limita de timp. Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART.39.(1) Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere valabil pentru categoriile C sau D ori subcategoriile C1 sau D1 trebuie sa fi obtinut anterior dreptul de a conduce autovehicule din categoria B sau, dupa caz, sa fi fost declarata "admis" la examenul pentru obtinerea permisului de conducere pentru categoria B.
(2) Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere pentru categoriile BE, CE, DE ori subcategoriile C1E sau D1E trebuie sa fi obtinut anterior dreptul de a conduce autovehicule din categoriile B, C, D ori subcategoriile C1 sau D1 sau, dupa caz, sa fi fost declarata "admis" la examenul pentru obtinerea permisului de conducere pentru categoriile B, C, D ori subcategoriile C1 sau D1." Numai bine!

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa ai 21 de ani pentru subcategoria D fara sa ai scos C si C+E iar C, C+E le poti da dupa ce ai B in mana la 18 ani. La D trebuie sa ai B scos ca sa poti da.