| Girly97 a întrebat:

Un aspect interesant pe care l-am observat în cele două examene practice pe care le-am susținut: fiecare polițist examinator pare să aibă "propriile" reguli de desfășurare a probei practice. În luna mai când am susținut prima probă practică am căzut din păcate la cel mai dur polițist în vârstă care la prima oprire de motor s-a enervat și a țipat răspicat la mine repetat "pornește motorul", eu ajungând să opresc motorul de 5 ori și să nu pot pleca de pe loc.
La al doilea examen la sfârșitul lui iulie am avut un polițist examinator foarte tânăr și de treabă care are o altă abordare la opririle nedorite de motor ale candidaților. Și colegei mele (de la același instructor) și mie ni s-a oprit motorul ca data trecută deși instructorul se lăuda că nu a făcut niciodată greșeli dar polițistul nu reacționează în niciun fel și pe ecranul mașinii scria "apasă ambreiajul" însă martorii de bord nu se mai aprindeau la opririle de motor ca de obicei. Amândouă am putut pleca de pe loc din a treia încercare fără vreo intervenție sau reacție. Foarte interesant că atunci când ni se spune să pornim motorul după ce l-am oprit nu reușim însă dacă nu primim nicio comandă reușim de la sine în cele din urmă. Și nu, nici eu nici colega nu am fost emoționate, cum putem să simțim teamă când am avut un polițist tânăr de treabă care era și deschis la conversații și nici nu avea pretenții de la noi? Nu știm de ce ni se tot oprește motorul dar la orele de conducere nu ni s-a întâmplat și nici când am încercat să plec de pe loc cu mașina părinților. De asemenea, nu am avut emoții în fața polițistului tânăr blând și am reușit să plecăm singure.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iar ai inceput cu intrebarile astea.
Of!
Ai sa iei permisul cand am sa-mi vad ceafa fara oglindă.

| anonim3248 a răspuns:

Ai căzut și a 2 oară traseul dar ți s-a oprit motorul doar de 3 ori.

| Girly97 explică (pentru anonim3248):

Am picat din alt motiv, nu cel legat de oprirea motorului. Am avut dificultăți la urcarea în rampă dar am reușit să merg 10 minute.

| anonim3248 a răspuns (pentru Girly97):

Examinatorii se poartă fiecare cum vrea.

| anonim3248 a răspuns (pentru Girly97):

Data viitoare poate o să iei.

| relian a răspuns (pentru Girly97):

Scapi de uan, dai peste alta laughing cu alte cuvinte nu esti pregatita sa dai examen, ce arati tu nu e de vina politistu, acu spui ca era unu tinar amabil etc.
Deci fara emotii, fara sa tipe ala la tine, tot ai picat, asta e clar, nu esti poregatita, desi tu spui ca la scoala si cu masina parintilor condusi profesionist laughing povesti, basme.

Pune si mai fa conducere, cum am spus nu esti pregatita.

Legat de politistu care tipa, de ce nu il reclama nimeni? Nu ar trebuie sa se comporte asa, ar fi trebuie si tu si altii sa se ia de el, cand tipa la voi, sa tipati si voi la el, ca oricum de picat va pica, pur si simplu il iei la rost, ii spui in fata direct ca nu-i bun laughing

Serios, asa trebuie sa se procedeze, oamenii nu trebuie sa le fie frica de un politist, ala nu are voie sa tipe la tine, indiferent ce faci, este un examen, el noteaza, ce face acolo, trebuie sa vorbeasca frumos.

Ala este un handicapat de politist, lumea e proasta ca nu se ia de el, eu sincer las fi injurat, las fi dat jos din masina laughing i-as fi spus daca mai scoate un cuvint bag masina in tramvai laughing sa vezi cum il linisteai imediat.
Asemenea comportamente trebuie eliminate. Nu are ala ce cauta acolo la examene, sa mearga sa tipe la familia lui, la nevastasa, la plozii lui, nu la oameni pe strada sau la examene.

Dar in rest, tu nu esti pregatita sa dai examen, asta ar fi putut instructorul sa iti spuna.
Daca eu as merge cu tine in dreapta in cateva minute tias fi spus daca sa mergi sa dai examen sau nu laughing
Dar si asa numa din ce tu descrii pe aici, nu ai ce cauta sa dai examn, irosesti timpul aiurea.
Trebuie sa mai exersezi.