| bogdansh a întrebat:

Unde se plateste taxa de timbru de mediu, am fost la administratia financiara unde am aflat cat trebuie sa platesc dar nu am intrebat unde anume se plateste? Ma poate ajuta cineva... Funda

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Timbrul de mediu se plateste la Trezorerie.

| stlucian a răspuns:

Taxa este calculată şi plătită la Fisc, la organul fiscal în a cărui rază teritorială îşi are domiciliul fiscal persoana fizică. Iată de ce acte este nevoie:

- cartea de identitate a vehiculului;
- documente care atestă dobândirea autovehiculului pentru care se solicită plata timbrului de către contribuabil;
- în cazul autovehiculelor rulate achiziţionate din alte state, un document din care să rezulte data primei înmatriculări a acestora şi, după caz, declaraţia pe propria răspundere prevăzută la art. 6 alin. (5), precum şi rezultatul expertizei tehnice efectuate de Regia Autonoma „Registrul Auto Român" ori rezultatul evaluării individuale efectuate potrivit art. 6 alin. (20).