| Silenceisanwser a întrebat:

am cumparat o masina si este imatriculata in 2011 prima imatriculare, acum am eliberat o adeverinta de la Administratia financiara prin care imi spune ca se atesta restituirea taxei de poluare, acum imi zice ca trebuie sa platesc taxa de poluare de ce? daca masina e imatriculata din 2011 si sunt al 3 lea propietar? Ofer Funda si ce vreti voi

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind restituita taxa de poluare ANAF considera ca aceasta nu a fost platita, de aceea o solicita acum. Daca o platesti si tu poti cere restituirea, la fel ca proprietarul anterior. De asemenea poti astepta pana la intrarea in vigoare a timbrului de mediu, se spune ca o sa fie pana la jumatatea lunii martie.

| Silenceisanwser explică (pentru Ioandelasal):

Deci sa ma misc repede sa platesc taxa care este acum, pana intra taxa de timbru sa o pot recupera banii? Pentru ca am inteles ca din taxa de timbru nu pot recupera niciun ban.

| Silenceisanwser explică (pentru Ioandelasal):

Deci sa ma misc repede pana pe 15 martie sa platesc taxa de poluare care este acum pana intra taxa de timbru sa pot recuperez banii si sa dau in judecata statul? Ca am inteles ca nu pot sa recuperez niciun ban daca platesc cea de timbru

| Ioandelasal a răspuns (pentru Silenceisanwser):

Nu stiu cum va arata actul normativ privind timbrul de mediu.
Inmatriculeaza masina cu taxa de poluare, inainte de intrarea in vigoare a timbrului de mediu.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu vei putea recupera nici taxa in instanta si probabil nici timbrul, iar in toate declaratiile s-a anuntat ca timbrul va fi mai mic decat taxa, prin urmare eu as zice sa astepti timbrul.
Recuperarea taxei de poluare se baza pe asimilarea ei unei taxe vamale de import, la masinile aduse din UE. Speta nu se poate aplica la masinile inmatriculate deja in Romania, prin urmare acum nu mai vad cum ai putea sa o recuperezi in instanta, indiferent pe care dintre ele o platesti.

| Gomalo_Tractari_1984 a răspuns:

Buna ziua,

Va comunicam faptul ca societatea comerciala GOMALO
MANAGEMENT SRL va poate ajuta in privinta RECUPERARII TAXEI AUTO (de poluare) sau INMATRICULARII FARA PLATA TAXEI in cel mai scut timp si cu minimul de efort din partea dvs.

Pentru orice nelamuriri ne puteti contacta telefonic sau prin e-mail:
office@gomalogroup.ro

SC Gomalo Management SRL

Web: www. gomalogroup.ro

Tel:0755700183