| DeePSQ a întrebat:

Un amic de al meu a fost implicat fiind vinovat intr-un accident foarte minor, nerespectarea distantei, si masina lovita s-a ales cu bara de pe spate putin sifonata, masina lu nevand nici un fel de dauna. Nu s-a facut nici o amiabila si nici nu s-a constatat la politie, nu s-a luat nume nr de inmatriculare, s-au luat doar numerele de telefon pentru a se intanli luni sa poata discuta cum se poate rezolva situatia amandoi nevand timp pentru a rezolva pe moment. Intrebarea este, daca nu se va intelege cu persoana respectiva la modul ca persoana respectiva sa ceara mai multi bani decat nu face bara si trecand cele 24 de ore, ce se poate intampla? Stiu ca este situatia cu suspendarea permisului daca nu se face amiabila sau declararea in 24 ore, se mai plateste paguba sau fiecare isi face pe cont propriu?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciodata nu ar trebui sa se faca intelegeri din astea. De aia exista asigurari, sa se faca oficial. Daca nu se inteleg ideal e sa mearga sa faca amiabila. La amiabila nu se suspenda nici permisul nici amenda.

| Anuket a răspuns:

Se suspendă permisul, primești amendă și plătești pagubele dacă te găsește vinovat.

| hacktek a răspuns:

Se completează amiabila, cât mai repede posibil, urmând ca asiguratorul vinovatului să plăteasc reparaţiile păgubitului. Sau vinovatul plăteşte reparaţiile păgubitului.