| RaresZ14 a întrebat:

Vreau sa achizitionez un Tico din 99 si proprietarul a zis ca o vinde prin instrainare. As dori sa stiu ce costuri presupune aceasta, de ce acte am nevoie si daca merita si de ce lumea evita metoda aceasta mai ales ca s-a scos taxa (se poate sa ma puna sa platesc ceva din urma?).
Multumesc de ajutor!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In aceasta situatia cuvantul "instrainare" are sensul de vanzare si nu presupune alte costuri decat cele obisnuite, legate de pretul vanzarii si costurile cu ITP, RCA si numerele de circulatie. Taxa de poluare/timbrul de mediu a fost anulata inca de anul trecut si nu vei mai plati altceva.