| dEutSa_8892 a întrebat:

Acu cateva zile, am lesinat pe scari.si am o zgarietura foarte urata pe fata...care s-a accentuat, stie careva ce as putea a folosesc sa-mi treaca mai repede? sau macar sa nu se mai vada asa? am incercat sa-mi dau cu fond de ten dar tot se vede

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Prima ta grija trebuie sa fie, sa afli care a fost cauza de a-i lesinat, lucru pentru care trebuie sa consulti neaparat un medic. De asemenea, trebuie sa vezi care sunt si alte urmari ale cazaturii, daca s-a produs ori nu un traumatism cranio-cerebral, care poate avea implicatii mai grave decat rana de pe fata, pentru acest lucru trebuie sa consulti un medic neurolog.
Pentru rana de pe fata, in primul rand ea trebuie bine dezinfectata, curatata, pentru ca, sigur ca locul pe care ai cazut, era murdar si au putut intra in acea rana si diferiti microbi, poate ca e necesar sa se puna ceva copci, lucru pentru care de asemenea trebuie sa consulti un medic, dar cel mai bine un dermatolog daca spui ca pare sa se fi infectat rana si pentru a nu ramane urme neplacute pe figura ta.
Nu aplica in nici un caz fond de ten pe rana, pentru ca poate intr-adevar sa-ti inrautateasca situatia.
Medicul dermatolog o sa-ti prescrie ce trebuie sa pui pe rana pentru a se vindeca, ulterior dupa ce rana se inchide, poti sa faci masaj cu o crema denumita Lasonil si atunci urma, cu timpul se va estompa. Multa sanatate si actioneaza cat mai repede.

6 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Stiu ca e la farmacie un unguent pentru lovituri dar nu mai stiu cum se numeste, intr-o zi 2 trece.

| psiholoaga a răspuns:

Te inteleg perfect. Vara trecuta am facut parasailing si am avut un accident cu barca. M-am lovit la cap. Din fericire, nu a fost grav, insa mi s-a umflat ochiul. Tocmai cand m-am intors la munca, la un nou loc de munca, a trecut umflatura si a ramas o frumusete de vanataie chiar in jurul ochiului. Peste tot pe unde mergeam cu iubitul meu se uitau oamenii de parca aveau de gand sa sune la protectia femeii. Am incercat si eu sa acopar cu fond de ten si tot se vedea, mai ales de aproape. Asa ca nu am mai acoperit-o si povesteam oricui ma intreba ce am facut in vacanta istorioara. Acum e amuzant, dar atunci, cand toata lumea din metrou se uita compatimitor la mine, nu era asa haios. Eu te sfatuiesc sa nu incerci sa o acoperi, nu vei reusi decat partial si atunci oamenii se vor intreba in plus ce motive ai sa o acoperi. Trece, stai calma.

| mioara a răspuns:

Incearca si date cu neopreol timp de 8 zile

| ShaKuri a răspuns:

Crema de galbene cu propolis. eu am folosit pentru julituri.si am constat rezultate ff bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
De ce nu mergi la un control medical.
Poate exista o traumă urâtă în interior și te poți trezi cu mari probleme.
De regulă la nivelul feței și a capului, traumatismele își spun cuvântul după 48-72 de ore.
Control repejor și tratament estetic cu prescripție medicală.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu o zgarietura adanca?