| deliavarga a întrebat:

Acum 3 zile mi-am dat piercing in nas și partea de nas unde e piercing-ul s-a umflat destul de tare și ma cam doare iar de la umflatura putin din piercing mi-a intrat in carne și când am încercat sa îl scot a curs sange și puroi (îl dezinfectez de doua ori pe zi) este normal?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal!
S-a infectat dupa cum singur ti-ai dat seama, fiindca a curs puroi.
Vezi sa nu faci septicemie la nas, de la o prostie de belciug bagat in nas. Mergi la medic sa-ti curete infectia si eventual sa-ti dea un antibiotic

| blackann a răspuns:

Sa-ti fie invatatura de minte sa nu-ti mai dai pierce la toti saracii de pe marginea drumului.

| AdioTPU a răspuns:

Nu este normal. Mergi la medic sa-ti dezinfecteze rana si data viitoare fi cu bagare de seama la ce salon iti faci piercing.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Băi, ce să zic, e normal. Dar numai dacă ai făcut piercing cu un cui scos din gard de la tataie. Și dezinfectarea de două ori pe zi e normală in faza precedentă septicemiei. Chiar și perfuziile-s normale, dar peste vreo 3 zile, daca nu te duci naibii urgent la doctor.

| teclado a răspuns:

Nu e normal sa bagi belciuge in nas si mai ales sa curga puroi
pentru ca o data poate ca vrei sa te angajezi pe la ceva servicii
sau poate vii la mine la interviu si vrei un job
dar pe primul loc poate ca tii la sanatatea ta
si nu e normal sa se infecteze
asa
ca daca tot vrei belciug in neas incerca cu unul de argint pana cand se formeaza gaura
pentru ca argintul este desinfectant
omoara virusi bacterii microbi
acum ca sa iti dau o idee sa scapi de infectie
mergi la medc
sau pune comprese cu apa oxigenata
da cu crema bepantem
sau daca ai de unde sa faci rost de sulfamida
tradeaz-o ca pe orice rana cu infectie
speli zona cu rivanol apoi pui comprese cu apa oxigenata
dai cu tetraciclina unguent
si te rogi sa se dezinfectez
când sa desinfectat poti sa mai te torturezi cu belciugul de argint
pbarimi ala nu provoaca infectii

dar asa ca si om per ansamblu când o sa vii sa imi ceri un job eu o sa ma mai gândesc de ce să ți-l dau ție și să nu îl dau la cineva care nu are tauaje care vine calcat la cămașă standard clasic

o sa iti dauca multe ne placeri in viata
exsta oameni care gata din start indiferent ce meserie ai sti si cat de destept desteapta ai fi se gândesc că nici nu vor sa aiba de aface cu oameni cu cicatrici