| anonimaalee29 a întrebat:

Acum ca este cald, oricat deodorant as folosi si oricat de mult m-as spala transpir foarte mult la subrat si la picioare. Insa nu miroase deloc...dar transpiratie la greu...lac laughing
Ce pot faceee? Sa imi schimb deodorantul sau ceva remedii naturale?

5 răspunsuri:
| Walker a răspuns:

Salut! Am și eu aceeași problema. Nu suport căldură. Transpir foarte des și repede.
In primul rand, alimentația contează foarte mult. Sucurile, alcoolul, fastfood-ul favorizează foarte mult transpirația. Încearcă 2-3 săptămâni să fii atent la alimentație și să porți haine mai largi și deschise la culoare. Și ai grija sa te hidratezi des cu apa.
În același timp poți încerca niste ceaiuri detoxifiante(din alea vrac, nu pliculețe).
Daca nu observi nicio schimbare poți merge la un endocrinolog, unde ți se va da sa faci analize hormonale care sunt cam costisitoare.

| MtfkRebekah a răspuns:

Eu am această problemă de cand ma stiu. Transpirație abundenta la subrat, palme si tălpi. Si crede ma ca stiu sentimentul ca vezi ca e doar o apa inutilă. Unii oameni au glandele sudoripare mai mult sau mai putin dezvoltate. Dacă vei da un mic search pe google vei gasi ca este un caz cu un băiețel roman care are aceste glande prea puțin dezvoltate spre deloc ceea ce înseamnă că el nu isi poate răcori corpul. Transpirația este modul natural al corpului nostru de a se curată si răcori. La noi ceilalți e cam aceeasi situație doar ca inversată. Dar mai poate fi si datorita lipsei masive a unor vitamine si etc. Eu una folosesc antiperspirant spray pentu bărbați mi se par ceva mai puternice fata de ce găsești la categoria femei pe piața.

| SashaMalmed a răspuns:

Am si eu un prieten care avea aceeasi problema. El transpira foarte des la subrat. Din cate am inteles el a cumparat TranspirBloc, sau kv de genul de la farmacie. Acum nu mai transpira la subrat. Il foloseste in fiecare dimineata.

Oricum am invatat ca transpiratia este sanatoasa deoarece elimini bacteriile din organism

Daca transpiratia ta miroase urat incearca sa faci dus cat mai des.

Si totuai daca transpiratia ta este excesivă inca dinainte sa apara caldura, iti recomand sa consulti un medic. Transpiratia poate fii determinata si de plamani. Sa nu fii racit la plamani sau ceva.

Multa sanatate!

| Avataruls a răspuns:

Rade-ti parul de la subtat. este cea mai buna varianta