| Mandy4105 a întrebat:

Acum ceva timp am descoperit cat de mult imi place sa creez bijuterii, prin diverse tehnici si m-am hotarat ca in viitor sa ma perfectionez si sa devin un designer de bijuterii insa cand le-am spus asta parintilor mei am primit raspunsul: "E... si cine crezi ca o sa poarte bijuteriile tale?" si tot incearca sa ma descurajeze... apoi intr-o zi i-am povestit celei mai bune prietene ale mele despre asta si chiar a fost fericita si m-a incurajat insa o alta colega a auzit si a inceput sa isi bata joc si sa-mi spuna acelasi lucru ca si parntii mei.De fapt nu ma deranjeaza ce a spus acea colega, ma supara faptul ca parintii mei ma descurajeaza.DE CE? De ce nu imi iau in serios pasiunea, cum sa le explic ca asta vreau sa fac in viitor?

PS:Nu cred ca am ales categoria potrivita dar va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| AlexandraCroft a răspuns:

Pai eu consider ca parintii tai te descurajeaza deoarece nu cred in tine. in voita si placerea ta de a creea bijuterii.Acesta poate fi considerat un hobby pentru tine. ce te face pe tine fericita.Ei poate cand erau ca tine nu aveau asa multa imaginatie incat sa creeze bijuterii si de aceea nu prea cred in ce ai putea face tu.
Poti in afara de asta ma refer cand o sa cresti mare poti strange bani si atunci iti poti "cultiva" pasiunea.acum e prea devreme pentru a devenii designer de bijuterii.nu spui ca e imposibil dar ti se pare poate usor de facut dar in realitate este foarte greu.
Termini cu scoala iti iei un loc de munca pe urma poti vedea ce vei face in viitor legat de pasiunea ta.
Sper ca te-am ajuta.
Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Bailey a răspuns:

Parintii tai spun asta pentru ca ewi cred ca tu nu poti sa traiesti din aceea meserie... Tu arata-le intr-o zi ca poti sa faci bijuterii foarte frumoase si convingei ca tie chiar iti place ceea ce faci. Eu te sustin si chiar sunt uimita ca poti sa faci asa ceva. Bravo! big hug Succes! Funda? :*:*:*

| FuNdITaPeNtRuMiNe a răspuns:

Mandy draga si eu iti spun la fel tu du-te si vezi-ti frumos de carte invata sa devi ceva in viitor,fiindca cu bijuteriile nu faci tu asa de multi bani, fa-ti tu singura bijuterii si poartale macar este ceva frumos care nu are nimeni este ceva special doar tu o sa ai bijuterii cum iti faci, sper ca te-am ajutat! funda?:*

| Nolkyz a răspuns:

Daca este ceea ce vrei cu adevarat fa-o, nu-i lasa sa te descurajeze. si pe langa asta, o sa tot dai de oameni care or sa vrea sa te descurajeze

| Luy98 a răspuns:

Incearca sa le spui ca acest lucru este foarte important pentru tine si ai aprecia daca te-ar incuraja cu acest lucru.Dar cel mai important trebuie sa te preocupi si de scoala, altfel parintii tai nu or sa fie de acord

| akodf1 a răspuns:

Daca vrei sa fi designer de bijuterii trebuie sa mai faci si altceva in afara de asta.iar designer-ul sa fie in planul doi daca chiar vrei neaparat...si spune-le asta si parintilor tai si eu cred ca vor fi de acord.Ei te dercurajeaza pentru ca au dreptate! Dar daca vrei neaparat poti face si asta(in timpul liber).