| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma, va rog, cu vreun sfat, daca puteti... Pielea mea e foarte sensibila la epilare, de oricare (ceara, crema, aparat epilator). Mi se inrosesc porii si dureaza asta cam pana cand parul creste din nou sad Numai cand ma rad nu am aceasta problema, dar am exclus rasul din "meniu" acum cativa ani si nu vreau sa revin la el pentru nimic in lume. Ce sa fac ca pielea sa-si revina mai repede dupa epilare si sa nu mai fie atat de sensibila? Mentionez ca dupa epilare aplic mereu crema calmanta cu aloe, dar rezultatul este acelasi. Merci mare anticipat!

5 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Natalia! Și pielea mea este foarte sensibilă, de aceea, de regulă, mă epilez după baie, când porii sunt deschiși și este mai puțin dureros, dar am grijă ca pielea să fie perfect uscată. La câteva ore după epilare aplic o cremă de gălbenele pe care o cumpăr de la Plafar sau de la farmacie și al cărei efect, la mine, este vizibil. Nu te-aș sfătui să folosești lama de ras sau creme epilatoare pentru că acestea doar taie firul de păr iar efectul este de scurtă durată. Mai mult, rădăcinile firelor de păr devin mai groase.
O seară cu zâmbet să ai!

| DangerLove a răspuns:

Pai eu iti recomand sa cauti in farmacii creme pentru piele sensibila la epilat.
sunt maxim 50 de lei big grin dar daca vrei de la vichy sunt cam 78 lei

sau mai poti folosii de la benzile de ceara veet servetelele umede care calmeaza pielea.

o prietena de-a mea avea la fel si a incercat cu un fel de masca facuta cu avocado

iti trimit masca printr-un mesaj :*

succes! sa scapi de asta repede love struck

| DangerLove a răspuns:

Funda plsss

ti.am dat si reteta aia :*

love struck

| Oanna96 a răspuns:

Cand vrei sa te epilezi da-ti cu crema pe toata zona in care vrei sa te epilezi...si dupa epileaza-te///dar cel mai bine ar fi cu un bighappyasta fac eu si nu ma mai irithappy

| CrazyChild a răspuns:

Pai de fiecare data dupa ce te epilezi nu te mai da cu nici o crema si daca te speli sa nu te dai cu gel sau sapun cu nimic sa nu te dai pe piele timp de 24 de ore, deoarece porii fiind deschisi permit trecerea cremei foarte repede in piele devenind sa fie mai sensibila si sa se inroseasca. Eu asa cred, acum nu stiu ce sa iti zic, dar mie asa mi-a recomandat medicul.