| Sara2 a întrebat:

Ajutor! Părul meu are vârfurile despicate. Nu aș vrea să le tai pentru că e pana la umeri și dacă tai 1 cm cred că nici nu o să-l mai pot prinde în coada. Aș dori să îmi ziceți un tratament bun, un balsam, o mască de păr reparatoare, nu conteaza prețul, macar pana mai crește 5-6 cm să pot taia varfurile puțin. Ms

Răspuns Apreciat de Editori
| Adriana45 a răspuns:

Bună ziua,
Sunt foarte bune produsele L' Oreal Elseve gamele Dream Long sau Full resist. Folosește o masca de la Dream Long de ex. și lasă să acționeze după spălare masca respectiva timp de o ora și nu 5 minute cum scrie pe prospect, o data pe săptămână. De asemenea, urmărește pe YouTube materialele despre par ale lui Sorin Stratulat. În perioada de creștere nu abuza de feon, placa și alte dispozitive care folosesc căldura excesiva. Tot va trebui sa tunzi 2 cm. pentru a scăpa de firele deteriorate dar printr- o hrănire și hidratare optima pe interval lung de timp parul va avea alta condiție și va fi mai sănătos. Te îmbrățișez și îți doresc mult succes! P. S. O data pe săptămână eu las masca pe par timp de o ora, prind parul și il țin sub un celofan. Apoi clătesc parul. La a doua spălare las masca doar 5 minute și apoi clătesc parul. De asemenea folosesc o singura gama, șampon, masca și crema fără clătire după limpezirea măștii.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un par inspicat este un par ars, care nu se mai lipeste la loc si trebuie taiat. ma refer la varfuri.
Din pacate nu exista crema reparatoare, sau masca pentru un par ars.
Este la fel cu hartia, odata arsa poti sa-i pui pe ea tot ce doresti, ca nu se mai intaorec la forma initiala, niciodata.
Foarfeca este unica solutie.

| Catrice a răspuns:

Poți să-l prinzi și dacă îl mai tunzi 3 cm.

| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Buna! Imi amintesc destul de bine.Era chiar primavara asta laughing
Si eu aveam varfurile despicate.Eram disperata, nu mai puteam de ciuda.Am stat 4 ani sa reusesc sa imi las parul sa creasca dupa ce m-am tuns scurt.Nu mai suportam.Am cautat tot ce era mai bun.Si chiar am gasit.,, Gliss " Si balsam, si un spray de tip balsam. Doar daca nu cumva era sampon si spray de tip balsam.Da, nu imi aduc bine aminte.Dar oricum, mai mult m-a ajutat sprayul.De fiecare data dupa ce faceam dus, imi dadeam varfurile cu acel spray.Mereu cand ma trezeam ma dadeam cu acel spray. Mereu cand ieseam undeva, ma dadeam pe varfuri cu acel spray.Asa de disperata eram. Dupa 6 zile- o saptamana mi-am rezolvat problema.Dar am continuat sa il folosesc.Si mi-am mai cumparat dupa o sticla.Si dup-aia am terminat-o si p-aia.Era Martie.Din Martie nu am mai folosit.Dar, macar am scapat.Acum parul meu brunet e sanatos.
A, da.Nu e pentru varfuri despicate, dar dupa ce iti rezolvi problema cu ele, poti folosi samponuri si balsamuri pe baza de ulei de cocos.
Nah, sper ca tia-m fost de ajutor.
Bafta!

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Scuze pentru greselile gramaticale.