| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si am probleme cu căderea părului... înainte foloseam fixativ sau ceară aproape în fiecare zii și nu îmi cădea, dar acum nu mai folosesc nimic și daca îmi dau cu mâna în păr sau îl scutur puțin îmi cad mereu 3-4 fire... ce pot să fac să nu mai cadă?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti merge la un dermatolog sa vezi ce tis e intampla.
Daca ai folosit timp indelungat gel/ceara si fixativ de par, ti-ai sensibilizat radacina parului si acum cade, ca efect negativ al folosirii atat de des a unor produse chimice care au sufocat radacina parului.
Trebuie sa intelegi ca, orice produs pentru par, folosit atat de des cum l-ai folosit tu (zilnic) are efecte secundare majore pe termen lung, asta ca sa intelegi cat de rau ai facut parului, folosind atata de mult un produs care a afectat parul.
Sunt tratamente care se pot face, dar sunt date de dermatolog.
Mai sunt mastile cu uleiuri organice (ulei de cocos, ulei de ricin, ulei de masline, ulei de argan). care se dau DOAR la radacina firului de par, saptamanal si pentru o perioada de 3-6 luni, ca sa regenereze si sa repare ceea ce ai stricat cu produsele chimice.

| Denis3122005 a răspuns:

Chestia asta este posibila si de la stres...

| NLS a răspuns (pentru Denis3122005):

Sau urmările chimicalelor ălora.
3-4 fire nu e încă grav, dar ia masuri. Cauzele căderii parului sunt după cum stii, multiple. (și nu e de joaca)
Mergi la un dermatolog și afla care e cauza. Apoi poți cauta diverse remedii și pe cont propriu, dacă ți se pare ca ce îți dă el nu ajuta. Tratamente naturiste pentru par ar fi ulei de ricin+lămâie, ceaiuri și tincturi specifice (urzica, brusture, mesteacan, coada calului, coada șoricelului, ardei iute... )