| LoverMusic a întrebat:

Buna, TPU! Cam de la inceputul lui martie a inceput sa-mi cada excesiv parul, iar cand imi trec mana prin el imi raman o gramada de fire printre degete. Nu vreau sa raman fara par. Parul care a cazut creste la loc? Mentionez ca m-am dat putin cu fixativ (acum nu ma mai dau), dar caderea din abundenta a parului incepuse cam de doua-trei saptamani inainte, deci nu e din vina lui. Ar trebuie sa mi-l dau cu keratina?

Răspuns Câştigător
| uwu7 a răspuns:

Tratamentul cu keratina nu te ajuta cu problema asta.
Nu te mai lua dupa comentariile alea ca e ok sa pierzi 100 de fire pe zi, nu e ok deloc. Incearca sa numeri de acum toate firele care iti cad intr-o saptamana si sa compari.
E normal sa existe perioade din an in care parul sa cada mai mult decat de obicei (in cazul tau poate fi primavara), dar daca e exagerat atunci poate avea o cauza. Poate nu ai o alimentatie echilibrata. Parul are nevoie de proteine (carne, oua, branza), fier (ficat), vitamine (legume, fructe) si mai ales hidratare, sa bei minim 2 litri de apa pe zi. Deci daca tu nu faci chestiile astea si mananci si mult fast-food parul va fi si el slabit intr-un final. Asta e o cauza interna, cauza externa poate fi vopsirea parului sau schimbarea samponului de exemplu.

1 răspuns:
| iRumbaB0 a răspuns:

Keratina nu te ajută. Căderea părului în așa mod poate duce la chelie, așa că trebuie să te duci la un medic și îți poate spune din ce cauză.

Succes!