| andrei4242 a întrebat:

Am auzit ca lamaia ajuta sa scapi de acnee, am cumparat o lamaie. si am stors jumate de lamaie intr-un pahar m-am dat pe fata cu zeama si a inceput sa ma mananc si ma usture... " doar in uniele parti nu toata fata ". Sa mai ma dau?

Răspuns Câştigător
| EaEmma a răspuns:

Buna!
Sucul de lamaie nu este un substitut pentru tratamentul medical. Consulta dermatologul inainte de a folosi lamaie pentru acnee, altfel risti sa-ti inrautatesti conditia pielii. Tratamentul se poate realiza extern, prin aplicarea sucului de lamaie direct pe piele, sau intern, prin consumul lui: bea zilnic cate doua limonade fara zahar. Daca ai pielea sensibila, trebuie sa fii mai atenta, deoarece sucul de lamaie nediluat iti poate provoca iritatii. Testeaza intai tratamentul pe o portiune mai mica de piele si, daca nu te ustura sau nu se inroseste, il poti continua. Altfel, dilueaza sucul de lamaie cu apa sau cu apa de trandafiri - va avea o actiune mai usoara asupra pielii si nu o va traumatiza. Sucul de lamaie aplicat cu regularitate pe zonele afectate poate lupta impotriva inflamatiei si a acneei: accelereaza procesul de vindecare a urmelor lasate de acnee si previne aparitia unor noi eruptii. El actioneaza prin distrugerea bacteriei care provoaca acneea. Efectele tratamentului cu lamaie pentru acnee sunt in general imediate, mai ales atunci cand porii astupati sunt principalii vinovati pentru aparitia cosurilor. De asemenea, efectele sale sunt intensificate prin expunerea la razele soarelui.
http://www.divahair.ro/......ntru_acnee

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Nu te mai da in niciun caz! Faptul ca lamaia ajuta la acnee se rezuma la produsele care sunt pe baza de lamaie! Dar in niciun caz contactul direct cu zeama de lamaie! Si daca vrei sa scapi de acnee iti zic eu cum sa faci : Te duci la farmacie si ceri argila la plic, orice farmacie are si costa 1-2 lei! Iei plicul si il versi intr-un borcan, si pui putina apa, si amesteci pana se faca o pasta mai groasa!(sa nu amesteci cu ceva din metal ca face reactie chimica). Seara inainte sa te culci, te speli foarte bine pe fata cu apa si sapun si iti faci o masca din pasta de argila! Dimineata cand te trezesti cu un disc demachiant sau cu apa calduta iti dai jos argila care s-a uscat! Si repeti procesul timp de 2 saptamani, o sa ai o fata hidratata si perfect neteda!(am incercat pe pielea meahee hee Sper ca te-am ajutat, Numai Bine!happy

| Razvanel93 a răspuns:

NU! E mult mai bine sa le spui parintilor ca de deranjeaza acneea... Ei ar fi bine sa te duca la un dermatolog si vei scapa de acnee folosind tratamentul pe care ti-l da doctorul!
Exista riscul sa te iriti destul de tare iar daca iti intra si in ochi nu e prea bine!
O seara faina!

| admiterea a răspuns:

Nu te da, este acida. Problema este hormonala sau poate mananci multe dulciuri si organismul are nevoie de suplimente de vitamina B (mai ales B1 si B2). Le gasesti in oua si drojdie de bere. Poti face si baie cu sare de Himalaia (20-30 de minute de 1-2 ori pe zi, 500 grame - 1 kg la 60-80 litri, timp de minim 2 saptamani).

| EmmaDMX a răspuns:

Este foarte buna lamaia pentru acnee, este un antibiotic natural. E normal sa te manance putin, dar nu intrece masura. Cativa picuri pe un disc demachiant aplicati doar in zona cu probleme vor face bine cosurilor, le v-a usca.

| andrei4242 explică (pentru EmmaDMX):

Am uitat sa precizez ca dureaza c-am 45 sec si imi trece. Deci nu`i bai.