| MADALINAAAA a întrebat:

Am auzit ca uleiul de masline ar hidrata puternic pielea.Este adevarat? A folosit cineva? Ma tenteaza si pe mine, dar nu stiu cum e foloseste...si daca fac bine ce as vrea sa facbig grin

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Eu folosesc uleiul de masline, precum si uleiul de argan. Il aplici dupa baie, pe pielea inca umeda si masezi usor.

4 răspunsuri:
| Mina a răspuns:

Eu il folosesc cand merg la plaja. Bronzul capata o nuanta foarte frumoasa.

| cristina_4037 a răspuns:

Uleiul obtinut din masline hidrateaza, catifeleaza, hraneste si protejeaza pielea, acesta fiind considerat unul dintre ingredientele cele mai apreciate in cosmetica moderna. Este bogat in acizi grasi esentiali care hidrateaza si revitalizeaza tesutul cutanat, impiedicand imbatranirea pre­matura a pielii.

Maslinele

Uleiul obtinut din masline hidrateaza, catifeleaza, hraneste si protejeaza pielea, acesta fiind considerat unul dintre ingredientele cele mai apreciate in cosmetica moderna. Este bogat in acizi grasi esentiali care hidrateaza si revitalizeaza tesutul cutanat, impiedicand imbatranirea pre­matura a pielii.

In egala masura, previne aparitia vergeturilor, ridurilor si este folosit inclusiv pentru unghiile fragile si deteriorate. Prin­cipalul sau com­ponent este acidul oleic, un compus al membranelor celulare ale pielii, care aduce un plus de catifelare, fermitate si elasticitate. Acest ulei, extrem de apreciat, protejeaza pielea impotriva fac­torilor am­bientali externi, permitand o mai buna regenerare si, prin aceasta, o mai buna fermitate a acesteia.

Uleiul cel mai pur este cel care nu a fost supus niciunui proces chimic, nici macar incalzirii; este obtinut doar din zeama de masline, find numit "ulei extravirgin". Acest ulei are un aport bogat in vitamine, printre care mentionam: vitaminele A, D si K; in plus, se deosebeste de alte uleiuri prin cantitatea bogata de vitamina E, recunoscuta substanta antioxidanta, care combate formarea radicalilor liberi, respon­sabili de imbatranire.

sau mai bine, uite site-ul: http://www.topbeauty.ro/......ca-moderna

| Lor3naXD a răspuns:

Pune cateva picaturi in crema de corp si frectioneaza pielea in fiecare zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miruna unde ai gasit tu ulei de argan si cat costa 1 litru? den-ysa, uleiul de masline trebuie sa fie presat la rece, adica virgin-extra, altfel nu este bun pentru ca sufera un proces de rafinare. dar la fel de bine te poti hidrata cu ulei de bebe, nu are un miros imbacsit, nu costa foarte mult iar pe timp de vara nu te deranjeaza pentru ca nu pateaza imbracamintea ca cel de masline, la varsta ta trebuie sa-l folosesti zilnic pe tot corpul, mai ales ca te ajuta sa previi vergeturile.