| movalia a întrebat:

Am cumparat un inel din inox azi. As dori sa stiu daca pot sa il bag sub apa ( de ex. cand ma spal pe maini), sau daca pot sa il pot tot timpul, si daca aveti alte sfaturi sau informatii despre inelele din inox.

5 răspunsuri:
| georgiana37 a răspuns:

Nu ruginesc deoarece sunt din inox si inoxl nu rugineste pentru ca nu e sarma sau tabla. nici castroanele nici lingurile etc erc nu ruginsk

| eounik a răspuns:

Oalele, lingurile, furculitele din inox sunt [ale mele], si cand le spal nu ruginesc happy

Deci asa e si in cazul inelelorhappy

| ionoion a răspuns:

Ii zice inox pentru ca este inoxidabil, adica nu se oxideaza, adica nu rugineste, adica poti sa-l bagi sub ce vrei tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal, daca e inoxidabil, logic nu ar trebui sa se deterioreze sub nicio forma... dar acum nu ai cum sa fii sigura, asa ca mai bine il scoti cand te speli pe maini sau chestii de genu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Nu este indicat sa tii un inel din inox sub apa.Cu timpul, culoarea lui va disparea si se va transforma intr-un ruginiu rosiatic. Am si eu o pereche de cercei din inox si din pacate au patit la fel(si nu i-am bagat in apa). Totusi, iti puteai cumpara un inel placat cu argint si nu mai aveai neplaerile acestea. Si nu costa mai mult de 25 de lei!