| yRossellay a întrebat:

Am nevoie de parerile voastre. Eu am fost mereu mai plinuta. Nu grasa, cu cateva kg in plus si am purtat pana acum ( trec clasa a 10 ) haine largi si lungi care sa imi acopere corpul. Sunt cuminte, invat, colegii si profesorii asa ma stiu, si asa vreau sa si raman. Ma intereseaza scoala, dar in acelasi timp vreau sa fiu si frumoasa. Asa ca din vara asta, am mers la kangoo jumps si am slabit 1-2 kg si m-am mai tonifiat. Oricum, problema mea era ca nu aveam corpul tonifiat, nu ca mi-ar trebui sa slabesc mult. In fine, am slabit si arat cat de cat ok. Mai am de muncit vreo 2 luni, dar pana atunci am fost la cumparaturi pentru scoala. Si mi-am luat bluze mai scurte, nu lungi sa imi acopere fundul, si blugi stramti. Imi place cum imi sta in ei, si mama mi-a zis ca am mai slabit si ma simt ok asa. Dar mi-e jena de ce o sa creada colegii si profesorii cand o sa ma vada. Adica, o sa creada ca sunt... ( stiti voi). Nu vreau sa ma judece, fiindca eu am ramas la fel, dar ma saturasem de haine largi si acum imi place ce mi-am luat si as vrea sa port, insa nu sa mi se faca observatie sau sa ma ia baietii in nume prost.
Si acum intrebarile : ce credeti ca ar trebui sa fac? Sa ii port, sau nu?
Fetelor, voi purtati? V-a facut cineva observatie?

6 răspunsuri:
| mazzylazzy a răspuns:

Poti foarte bine sa porti haine stramte si mai scurte si fara sa fii vulgara, daca esti decenta in comportament happy Poarta linistita orice te face sa te simti bine in pielea ta, daca te simti bine purtand o fusta scurta de ex. atunci poart-o. Tu alegi cu ce te imbraci pentru ca este coprul tau si tu stii cel mai bine ce te avantajeaza. Cat despre slabit, daca vrei sa mai slabesti iti spun aici cateva lucruri pe care le-am facut eu pentru a slabi, si care m-au ajutat foarte mult. Poate esti interesata. happy
1. Renunta la dulciuri, prajeli sau orice aliment care necesita ulei, fast food, paine, zahar, produse de patiserie si panificatie adica covrigi, cornuri, prajituri, pentru ca astea ingrasa extrem de tare
2. Renunta la carne pentru ca nu este deloc benefica pentru organism, iti poti lua proteinele si din alte alimente muult mai sanatoase. Renunta mai ales la carnea de porc, vita, dar si celelalte.
3.Fa sport cat de des poti. Oriunde, fie ca alegi sa mergi la sala, sa iesi cu rolele, sau sa faci sport in casa, orice doar miscare sa fie, cat mai multa!
4.Beau multa apa pentru a-ti curata corpul! Cel mai bine este sa umplii de seara o sticla de 2 l cu apa si sa o tii mereu langa tine, in camera si sa te asiguri ca pana la sfarsitul zilei o bei pe toata!
5. Bea ceai verde-ajuta foarte mult la slabit!
Astea ar fi in mare cele mai importante, daca mai vrei alte detalii iti spun tot ce vrei happy Mult noroc si ai incredere in tine, sigur vei reusii! happy

| KodrutZ a răspuns:

Pai poarta in rest, iar la scoala mergi ca de obicei. In alta ordine de idei, de judecat... sa isi bage parerile undeva colegii. Daca cumva profesorii gasesc ceva de comentat, atunci poate ca ai exagerat un pic. Nu de alta, dar cel mai frumos si corect ar fi ca la scoala sa se poarte uniforme. Acolo diferenta trebuie' sa o faca ce ai in cap, nu ce ai pe tine. Ai destul timp si loc in afara scolii sa iti etalezi tinute, telefoane, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca trebuie sa ii porti!
Nu au ce sa creada, nici nu cred ca o sa observe ca ti-ai schimbat stilul vestimentar, chestia e ca si daca o sa o faca o sa te aprecieze. Esti micuta, adica, clasa a 10 a, nu ai putea sa dai alte semnale, de ce sa-ti acoperi tot corpul?
"Ca sunt?" Ce esti?! Crezi ca faptul ca ti-ai schimbat stilul vestimentar te transforma in ceva sau te defineste ca persoana?
Eu de cand ma stiu ma stiu am purtat bluze, fuste stramte si scurte, blugi skinny sau pantaloni scurti, asta nu m-a transformat in nimic si nimeni nu a intrecut masura si nu mi-a criticat niciodata stilul vestimentar.
Meriti sa porti hainele alea, felicitari ca ai slabit, ieei love struck!
Poarta-le cu incredere, important este sa te simti tu bine in ele, lasa jena!

| Ode34 a răspuns:

Cu siguranta ca poti sa-i porti!
Daca nu ti-ai schimbat comportamentul, colegii/profesorii nu o sa te judece doar pentru ca ti-ai schimbat putin look-ul. Poarta-le sanatoasa! happy

| Beatriceeeeeeew a răspuns:

Nu o să te judece nimeni. și eu port și îmi place. Dacă te îmbraci intr-un anumit fel, nu înseamnă ca ești...(înțelegi tu)+cine te place, te place așa cum ești.

| besaionut a răspuns:

Sunt baiat, poartai linistita nu o sa aiba nimeni nici o parere proasta daca inveti in continuare, +ca o sa atragi priviri si o sa ai si admiratori smug nu hainele il fac pe om happy