| Emiluner a întrebat:

Am o întrebare. Ce greutate trebuie la 1.60 înălțime? Adică am 52-53 de kg iar alții au 50kg și nu stiu cum s-a ajung la greutatea aia.
Ce exerciții bune sunt pentru a crește în înălțime? Fiindcă efort fizic înainte de carantină faceam în fiecare zi și tot aveam 53 de kg.
Și aș vrea să cresc în înălțime, ce aș putea face?

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Greutatea ideală este înălțimea în centimetri și se scade 100 din cifră.
Dacă aveți între 10-14 ani, baschet, volei, handbal, sporturi care ajută la creșterea în înălțime.
Peste 14 ani, aceleași sporturi, dar creșterea va fi mai mică.

| Emiluner explică (pentru romeo78):

Timpul nu imi permite sporturi, am 13 ani

| romeo78 a răspuns (pentru Emiluner):

Încearcă, măcar la o sală de fitness să discuți cu un antrenor pentru a face, măcar niște exerciții fizice acasă.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Emiluner):

Atunci ce vrei, culca te ca esti obosit.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Nu stiu daca esti fata sau baiat. Sau cati ani ai. Ai putea sa iti schimbi dieta, sa nu mai mananci prostii, sau sa nu mai mananci aproape deloc doar apa legume si fructe, doar ce i sanatos Si proteine. Oricat de mult sport ai facea, trebuie sa mananci putin. Iar pentru cresterea inaltime efortul fizic nu te va ajuta deloc. Acest lucru opreste cresterea( te poti documenta).