| Nicusor7162S a întrebat:

Am o intrebare
Cum as putea sa scap de matreata sau niste sfaturi ceva.
Aaaa da si inca ceva este bina sa ma spal din doua in doua zile pe cap?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aveam probleme cu matreata si am scapat cu Selsun Blue pentru matreata/par normal ( cel albastru, exista o varianta si pe verde pe care nu am incercat-o ) sau cu Nizoral.
Experienta cu Nizoral nu o mai stiu, imi amintesc ca a avut efect dar la vreo 4 ani aparuse iar matreata si mi-am luat Selsun Blue.De la prima aplicare nu mai aveam prurit/mancarimi, iar matreata a disparut dupa vreo 5-7 aplicari. Selsun Blue il gasesti in farmaciile Help Net dar poti sa-l cauti pe net, eu am dat 60 de lei pe el.
Poti sa-l comanzi de la farmacia tei ( e mult mai ieftin ) sau sa cauti tu alte site-uri :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017303

Exista multe ingrediente care trateaza matreata si trebuie doar sa cauti sampoane care sa le contina :

Ps: concentratiile sunt diverse iar ingredientele sunt listate in ordine descrescatoare

1. ZINC PYRITHIONE
-> Dandrex
-> Head & Shoulders ( pentru mine nu a avut efect )
-> Denorex
-> Blue Cap

2. KETACONAZOLE
-> Nizoral
-> Nizan

3. SELENIUM SULFIDE
-> 1% Selsun Blue
-> 2, 5% Selsun

4. COAL-TAR
-> DHS
-> Neutrogena T-Gel
-> Ionil T
-> Tegrin
-> Esorex

Daca vrei sa incerci tratamente naturale poti sa incerci uleiul de cocos, migdale, jojoba etc. E posibil sa te ajute cu descuamarea scalpului dar sunt sanse sa reapara matreata.

Matreata are mai multe cauze, ea poate sa fie cauzata de :
- o ciuperca din specia malassezia
- aer uscat / utilizarea föhn-ului
- o cantitate mare de sebum
- vopsea, produse de styling, sampon uscat, sampoane mult prea dure sau care contin multi iritanti ce produc uscarea scalpului si de aici se ajunge la descumarea lui/cojite, tratamente cu ingrediente iritante ( alcool-ul denaturat e destul de prezent in tratamentele pentru scalp si duce la uscarea acestuia )
- apa fierbinte
- stres si oboseala
- frecarea scalpului cu unghiile sau cu prosopul, spalarea parului insistand cu unghiile ( parul se spala cu miscari usoare de masaj folosind buricele degetelor )

Parul trebuie spalat de cel putin 2 ori pe saptamana si de fiecare data cand este nevoie.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu ma spal pe par cam de 2 ori pe saptamana si cam asa e si recomandat.
Pentru matrateata foloseste ulei de cocos bio. Pui pe scalp, masezi vreo 10 minute apoi il lasi sa actioneze o ora-2 iar apoi te speli normal pe par. Si eu aveam probleme cu matrateata si sincer iti zci de cand folosesc nu mai am aproape deloc. Pe parul meu e foarte bun head&shoulders pentru matreata, folosesc tot cu extract de cocos sau acela menthol. Dar am auzit pareri si pareri, eu recomand totusi sa le incerci combinate.

| farfuriaverdex a răspuns:

Nizoral sampon, se gaseste in farmacii.

| octaviatatar a răspuns:

Eu aveam extrem de multa matreata in sensul ca imi bagam mana prin par si cadea ceva matreata iar matusa mea care e coafeza mi-a dat un sampun negru cu caviar care e extrem de bun.

Aproape toata lumea se spala la 3 zile pentru ca daca il speli la 2 zile iti ingrasi parul adica o sa arate slinos si murdar chiar daca l-ai spalat.

| Dragomir_Vlad_1992 a răspuns:

Foloseste sampon anti matreata si dupa ce freci bine parul clatestel cu apq rece bine bine apoi usuca-l! Si nu te spala asa des pe cap! Nu e bine!