| Hekabubi a întrebat:

Am o nedumerire. Unele spun ca oxidantul de 12 e mai puternic si risti sa ti arda parul iar altele il recomanda daca ai parul subtire, tocmai pentru a nu-l arde.Nu stiu ce sa mai cred.Eu vreau sa ma decolorez pentru a ma vopsi blond platinat.Nu sunt vopsita in prezent si culoarea naturala este saten deschis.Ce oxidant sa folosesc pentru a nu-mi arde parul? Multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| sweetys a răspuns:

Oxidantul de 12 se foloseste pentru suvite. Nu este recomandat sa te decolorezi total cu el. Cine zice ca nu are nimic, mai mult ca sigur minte. Si mai ales daca ai firul subtire. Iti arde parul si o sa arate ca o matura. Cel mai bine este cu cel de 9 sau 6. Si eu m-am decolorat in ultimul an si chiar daca am folosit oxidant de 9, tot mi-am stricat parul. Nu face prostia sa folosesti oxidant de 12. Chiar daca la inceput nu se vede, cu timpul o sa vezi ca, chiar daca la radacina iti creste parul, lungimea o sa fie cam aceiasi deoarece varfurile o sa se rupa, o sa ai acel par de papusa, la umezeala firul devine super elastic si daca bagi pieptanul in el o sa ti se incurce.

4 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Subscriu la ce a spus și sweetys
Nu te decolora total cu un oxidant de 12, mai ales dacă ai părul șaten deschis. Și eu tot cu 9 mă decolorez total și părul meu arată fix ca o mătură. Problema este că de obicei rezultatul nu se vede imediat. După ce mă decolorez părul meu este ok, nu-și schimbă textura. Dar apoi, de fiecare dată când îl spăl îmi cade foarte mult păr și chiar dacă folosesc balsam și mască de păr tot e foarte aspru și "umflat"
Eu zic să te decolorezi cu un 6 sau 9, mai bine să-l decolorezi de două ori la o distanță de timp cu un oxidant mai slab decât să folosești un oxidant de 12. Dar și eu am părul șaten deschis și mi se decolorează perfect cu un oxidant de 9, nu mi s-a întâmplat niciodată să fie prea slab.
În schimb, o singură dată m-am decolorat cu 12 și asta foarte recent, în septembrie. Încă regret decizia luată laughing chiar și acum când mă spăl îmi cade foarte mult păr și nici nu îndrăznesc să dau cu peria prin el

| Andreeush a răspuns:

Eu m-am decolorat de multe ori in ultimii doi ani cu oxidant de 12 si nu am ramas fara par in cap.
Poti incerca prima data pe o suvita de par daca ai dubii.

| MirelaTeodora78 a răspuns:

Iti recomand oxidantul de 9 si pudra pentru decolorare de la Kalos. Nu este indicat sa folosesti alte combinatii, pentru ca o sa ai parul ca matura.