| Lleahh a întrebat:

Am o problema, am pielea extrem de uscata. Beau apa, aplic o crema hidratanta dupa baie ..insa nimic. De cateva pielea capului a inceput sa fie foarte uscata (aplic o masca cu ulei de cocos, sampon hidratant si nimic). Ce sa fac?

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Recomand apa in continuare dar si consumul de grasimi vegetale in alimentatia zilnica: ulei in salate, nuci, seminte, etc.
Nu recomand creme sau alte solutii artificiale hidratante. Pentru ca in timp, prin folosire zilnica nu fac decat sa afecteze capacitatea pielii de a-si poduce ea insusi proprietatile care o fac sanatoasa.
Pana mai acum 3-4 ani in urma foloseam crema nivea dupa barbierit; after-shave-ul era slab pentru pielea uscata care o aveam. Pana cand m-am hotarat sa folosesc apa din cand in cand ca sa nu mai simt pielea uscata, si nici sa nu mai folosesc crema sau after-shave. Acum, dupa barbierit nu mai am nevoie sa mai folosesc nici crema, nici apa, nici after-shave; nici pielea nu o mai simt uscata.

| ziftode a răspuns:

NU MA PRICEP LA INGRIJIRE PERSONALA (nefiind fata, nu ma prea innebunesc dupa idee), DAR, am sapat ceva la climatizare interioara, mai mult de nevoie decat de, altceva si am constatat cu hidrometru, ca iarna, chiar daca afara ploua sau ninge, in casa umiditatea e foarte scazuta, si scade drastic cand aerisesti - vara umiditatea poate sa ajunga si la 70% cu soare afara, umiditatea in general recomandata e 50-60%, iar iarna aerisesti 10 mins si scade umiditatea la 21% care e foarte putin, lipsa umiditatii e un factor foarte dur pentru, uscarea pielii si altele, eu personal mi-am luat un umidificator de aer cu ultrasunete si cand ramane fara apa sau uit sa il pornesc am pielea usacata, gatul uscat, beau apa de innebunesc, etc.

poate nu rezolva problema ta, dar ar trebui sa iei in consideratie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Problema ta se poate datora frigului de afara. Pielea devine uscata daca este supusa unor temperaturi extrem de scazute. Eu am aceeasi problema, in special in zona buzelor si a mainilor. Eu incerc sa folosesc crema hidratanta de cate ori imi simt acea zona uscata, de asemenea, am grija si la alimentatie (incearca sa mananci alimente bogate in vitamine). Incearca sa bei apa cu lamie (lamaie e o sursa buna de vitamina). In zona scalpului sa stii ca e foarte important samponul pe care il folosesti. Si el trebuie sa fie hidratant, cu vitamine. Masca de cocos ajuta, am incercat si eu. Poti sa folosesti si un balsam hidratantwinking Multa lume se confrunta cu problema asta in perioada iernii

| Lleahh explică (pentru anonim_4396):

Am un sampon hidratant, am folosit si masca cu cocos si nimic, tot uscat este. sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lleahh):

Acum, depinde si cat timp ai utilizat masca. La mine s-au vqzut rezultate dupa 5 utilizari.

Răspuns utilizator avertizat
| ManRight2000 a răspuns:

Si eu intampin o problema asemanatoare.Cred ca se poate datora spalatului excesiv pe maini sau poate prezinti hipersensibilitate cutanata(adica pielea reactioneza rapid la stimulii externi, cum ar fi frigul etc.). Poti folosi crema Nivea(foarte benefica) si sa incerci sa iti protejezi mainile.Succes!