| pupsik2000 a întrebat:

Am o problema. Dupa parerea mea problema tuturor adolescentilor.(cosurile)Stie cineva vreun remediu pentru ele sau ceva de genul acesta? Daca cunoasteti spuneti-mi va rog.(Funda)

Răspuns Câştigător
| AsdfghjkI32 a răspuns:

Http://business-forum.ro/......sebum.html

http://www.eva.ro/......40797.html

http://ewww.dorohoinews.ro/......99uri.html

Am încercat și chiar merg. Cea cu aspirina chiar m-a ajutat mult.
Fundă?

10 răspunsuri:
| Fluture a răspuns:

Cura-ti fata cat mai des cu geluri de curatare, masti faciale. Daca esti fata, cauta un fond de ten care pe langa faptul ca acopera, calmeaza.
Multa bafta!

| Kriss96 a răspuns:

Retin-A este cea mai buna crema impotriva acneei de orice tip.Este recomandata de medicii dermatologi. Poti incerca si Zineryt, dar acesta iti va rezolva problema pe termen scurt. Dupa o luna te trezesti ca trebuie sa cumperi alt flacon si tot asa pana cand ti se obisnuieste tenul si degeaba te mai dai ca nu iti dispar nici macar o saptamana.Eu zic sa incerci Retin-A.Iti omoara la propriu acneea definitiv. Daca nu ai o acnee urata este si mai bine.Vei scapa mai repede.Retin-A trebuie folosit in paralel cu o crema hidratanta.Si pentru inceput te dai 2 zile cu Retin-A, 2 zile faci pauza.Si o iei de la capat.Pana se obisnuieste tenul si o sa te poti da zilnic cu Retin-A.Crema hidratanta se foloseste permanent, dimineata, chiar si in zilele de pauza.Iti recomand cremele de la Avene.Sunt foarte hidratante si previn acneea.In unele cazuri chiar iti trec cosurile de la ea.Foarte bune pentru ten sunt suplimentele de zinc.Pentru ca zinc-ul este cel care se ocupa cu pielea.Suplimentele de zinc ajuta la vindecarea acneei si la prevenirea acesteia.

| Deliα a răspuns:

Nu exista.Toti adolescentii au.Si eu am.

| pupsik2000 explică (pentru Deliα):

(((((( nu pot sa le suport

| Krosa a răspuns:

Ceva natural ardei iuti ( musca din el si ce a mai ramas pipaiel pe cos s-ar putea sa te cam usture) Spalate foarte mult pe fata. Nu iti ascunde cosurile cu fondul de ten (atunci ele se vor face mai mari)

| allemyl a răspuns:

Pentru inceput,incerca sa nu folosesti machiaj,de nici un fel(mai ales fon de ten sau blush), sau in cantitati mici. Apoi nu folosi creme/unguente. Cele mai indicate sunt lotiunile lichide sau mastile naturale. Ceva simplu ce functioneaza, este sa inmoi o bucata de vata in spirt si iti dau in fiecare zi cand iti aduci aminte, sau ceva la fel de recomandat ar fi Zinerytul, care chiar e bun. Sper ca te.am ajutat. Funda?

| allemyl a răspuns (pentru allemyl):

Am uitat sa spun..cum ai zis si tu, toti adolescentii(aproape) au acesta problema..asa ca toate "remediile" astea nu fac decat sa le reduca, nu le elimina de tot, mai ales daca esti fata.

| sineva a răspuns:

Incearca sa faci masca din putina soda de mincare in palma si citeva picaturi de zeama de lamie, intide-o pe zona cu probleme si asteapta sa se usuce bine apoi spala cu apa ca de vara sau Mierea si scortisoara sunt alte produse perfecte pentru persoanele aflate in situatii neplacute produse de acnee. Acestea doua se gasesc cu usurinta in bucataria ta. Ia o lingurita de scortisoara si doua de miere, amesteca-le si intinde continutul pe fata. Lasa sa actioneze 30 de minute. Dupa ce te vei spala o sa vezi ca roseata acneei a disparut.

In cazul in care pielea este foarte afectata, trebuie sa lucrezi ceva mai mult pentru a te vindeca. Fa o masca din albus de ou, fulgi de ovaz si miere. Aplica pe fata si stai cu ea pe fata zece minute, dupa care spala cu apa calduta. Aceasta masca te va ajuta nu numai in cazul acneei, ci iti va intineri si pielea. Mai poti face bai cu aburi maximum de 2 ori pe saptamana 8-10 min.